Обзор на VIII кръг на TESY НБЛ

Осмият кръг на TESY Национална Баскетболна Лига премина под знака на първото дерби за сезона между Левски и Лукойл Академик. В останалите двубои Рилски спортист (Самоков) записа убедителна победа срещу Спартак Плевен, а Балкан (Ботевград) се наложи трудно над Черноморец (Бургас) в Ботевград. Ямбол поднесе изненадата на кръга, побеждавайки, като гост отличника Черно море Порт Варна.

Балкан победи трудно Черноморец у дома с 85:70, като за крайния успех решаваща се оказа последната четвърт, като до нея гостите от Бургас имаха преднина в резултата. В последните десет минути обаче нещата се обърнаха напълно и момчетата на Александър Тодоров решиха нещата в своя полза. Павел Маринов и Иван Лилов бяха основни двигатели за тима си, реализирайки съответно 27 и 11 точки, но безспорно играч на мача беше Ноа Далман. Американецът записа „дабъл-дабъл” – 26 точки и 17 борби, добавяйки към тях 2 асистенции и 1 отнета топка.

Рилски спортист записа разгомна домакинска победа срещу Спартак Плевен с 110:55. Самоковлии решиха мача още на почивката, когато водеха с 53:33, а след това с добрата си игра буквално отказаха гостите. Най-резултатен за победителите беше Златин Георгиев, който изигра най-силния си мач след преминаването си в Самоков. Голди показа отлична ефективност, след като за скромните 15 минути на игрището, регистрира 17 точки (2/3 за 2, 4/4 за 3 и 1/2 НУ), 3 борби и 1 асистенция.

Ямбол спря добрата серия на Черно море Порт Варна, след като взе ценен успех насред Варна със 75:71. Двата отбора изиграха много оспорван мач, в който на няколко пъти си разменяха водачеството в резултата и инициативата. Решаваща за крайния изход на двубоя се оказа четвъртата част, в която ямболии влязоха с пасив от 4 точки, но успяха да я спечелят с 23:15, с което стигнаха и до победата. Основен фактор за развитието на мача беше стрелбата от далечно разстояние, където домакините записаха необичайно слаб за тях процент на успеваемост (3/23), докато момчетата на Юлиян Радионов вкараха 8 от 20-те си стрелби от тройката. Внимание заслужава и Станислав Славейков, който изигра страхотен мач, записвайки „дабъл-дабъл” – 23 точки, 13 борби и 3 отнети топки.

Очакваното с голям интерес първо дерби за сезона между Левски и Лукойл Академик се изигра в тренировъчната зала на „Арена Армеец” и до голяма степен оправда очакванията за интересен двубой. Играта през първите две четвърти беше равностойна, като момчетата от Лукойл бяха по-концентрирани в заключителните минути и се оттеглиха на почивката с аванс от 8 точки. Левски започна добре третата част, успя да се се върне в резултата, но след няколко грешни нападения пропусна да обърне мача в своя полза. Много силно включване за победителите направи Киърън Ачара, който се появи в игра като шести човек и завърши мача като най-полезен за тима си. Именно в точките дошли от пейката бе най-голямата разлика в статистиката, като шампионите имат 29 срещу 15 за „сините”. Добри думи за играта си заслужава Павел Иванов, който единствен от отбора на Левски беше на нужното ниво за такова дерби и показа хъс и непримиримост.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД