Драматично спасение за Дортмунд три минути преди края (видео)

Отборът на Борусия (Дортмунд) успя да се класира за осминафиналите на Шампионската лига, след като постигна драматична победа с 2:1 при гостуването си на Олимпик Марсилия в последния мач от Група "F" на груповата фаза на турнира. Финалистът от предишното издание на надпреврата бе само на три минути от отпадане, тъй като резултатът до 87-ата минута бе 1:1, а в другата среща, която имаше значение за класирането Наполи победи с 2:0 Арсенал. Така три отбора събраха по 12 точки в крайното подреждане, но по-добрата голова разлика между Борусия (Дортмунд), Арсенал и Наполи праща първите два напред. Германците са първи, а англичаните втори.

Борусия откри резултата на "Стад Велодром" още в четвъртата минута. Роберт Левандовски получи дълъг пас от Ерик Дурм и след като преодоля с тяло Лукас Мендес успя да прокара топката над излезлия да го пресреща Стив Манданда. Десет минути по-късно домакините успяха да изравнят. При едно центриране от фаул Сабер Халифа стреля с глава. Топката се удари в напречната греда и тупна на голлинията, но ветеранът Сюлейман Диавара бе на точното място, за да я довкара във вратата. Повторенията обаче показаха, че бранителят бе в засада, но така или иначе голът бе зачетен.

В 33-ата минута Марсилия остана с човек по-малко, след като Димитри Пайе си изкара глупав втори жълт картон. Атакуващият халф се опита да си изпроси дузпа със симулация и бе санкциониран за втори път.

През втората част гостите постоянно бяха в търсене на победата, но на два пъти Левандовски направи сериозни пропуски. Веднъж и гредата помогна на Манданда. В крайна сметка обаче натискът даде резултат 180 секудни преди края на редовното време. Юлиян Шайбер получи топката в наказателното поле и върна назад към Гроскройтц, който стреля към вратата. При удара играчът се подхлъзна, но така шутът му стана по-сложен за стража на Марсилия и влезе във вратата.

Така Дортмунд в крайна сметка финишира на първо място в групата, тъй като головата разлика на тима в мачовете с Наполи и Арсенал е най-добра - 6:5. Арсенал остава с 4:4 на второ място, а Наполи отпада с 5:6. Марсилия пък остава без спечелена точка от групата и така става първият френски отбор, който приключва с нулев актив групова фаза на Шампионската лига.

МАРСИЛИЯ - ДОРТМУНД 1:2
0:1 Левандовски (4)
1:1 Диавара (14)
1:2 Гроскройц (87)