Скандално съдийство изхвърли Иван Иванов и Базел от Шампионската лига (видео)

Шалке 04 победи с 2:0 Базел и се класира за осминафиналите в Шампионската лига. "Кралскосините" се нуждаеха от задължителен успех срещу швейцарския тим, за да заемат второто място в група "Е" и го постигнаха с голове на Юлиан Дракслер и Жоел Матип в разстояние на 6 минути след почивката. Българският защитник на гостите Иван Иванов беше титуляр, но получи директен червен картон в 32-ата минута.

И ако изгонването на Иванов може да се определи като спорно, в няколко други ситуации съдийската бригада, водена от Паоло Талявенто, удари сериозно рамо на Шалке. Малко преди да изгони Иванов реферът не направи същото с Бенедикт Хьоведес, който задържа измъкващия се сам срещу вратаря Щрелер. Вторият гол за домакините пък падна след очевадна засада.

Домакините не можеха да разчитат на трайно контузените Клаас Ян Хунтелаар, Денис Аого и Марко Хьогер, а Джърмейн Джоунс беше наказан. Старши треньорът Йенс Келер заложи на схемата 4-2-3-1, като в ролята на централен нападател играеше Кевин-Принс Баотенг, а зад него действаха Джеферсън Фарфан, Макс Майер и Юлиан Дракслер.

Наставникът на Базел Мурат Якин търсеше положителен резултат с по-предпазлива тактика. Той предпочете да насити средата на терена с повече футболисти в лицето на Фабиан Фрай, Серей Дие и Елнени. По двата фланга атакуваха Валентин Щокер и Мохамед Салах, а в предни позиции се разчиташе на капитана Марко Щрелер.

Първата по-интересна атака осъществиха гостите, но Салах стреля високо над вратата. Шалке отговори в 12-ата минута, когато хубаво центриране от десния фланг стигна до Боатенг, но ударът на ганайския национал се отби от напречната греда. Топката остана в игра и Макс Майер шутира, но Иван Иванов успя да изчисти от голлинията. Постепенно натискът на "кралскосините" се засили и Фарфан имаше добра възможност да открие резултата, но фалцовият му изстрел мина на сантиметри от десния страничен стълб.

В средата на полувремето Щрелер се пребори за топката с Бенедикт Хьоведес, който в безсилието си го хвана през кръста и го свали на земята. Реферът Паоло Талявенто обаче прецени, че защитникът на Шалке не е бил последен и му показа само жълт картон. Във въпросната ситуация Хьоведес получи контузия и беше смене от Адам Салай. Именно унгарецът стана причина за изгонването на Иван Иванов в 32-ата минута. Двамата преследваха една топка пред наказателното поле на Базел и българинът задържа съперника си, за което видя червения цвят.

До почивката Шалке се опита максимално да използва численото си превъзходство, но стигна само до едно опасно разбъркване, при което Зомер със сетни сили успя да избие.

С началото на второто полувреме германският тим се настани в половината на Базел и в 51-ата минута публиката ликуваше. Перфектно центриране на Фарфан прехвърли централните защитници и стигна до Дракслер, който от въздуха технично прати топката в обратния ъгъл на вратата - 1:0. Само пет минути по-късно всичко се изясни. След центриране от фаул цели четирима футболисти на Шалке се озоваха в засада, но незнайно защо помощник-съдията не вдигна флага и Жоел Матип необезпокояван вкара втори гол за домакините.

При този резултат за домакините не беше трудно да контролират мача. В 69-ата минута Салай можеше да вкара трети гол, но ударът му с глава попадна право в ръцете на Зомер. Унгарецът имаше още един шанс да се разпише, но не успя да засече прострелно центриране на Фарфан. В 82-ата минута вратарят на Базел още веднъж демонстира класа, като с една ръка изби чудесно насочен удар от фаул на Фарфан.

Перуанецът направи всичко по силите си, за да отбележи гол, но нямаше късмет. В последните минути поредният му удар срещна гредата, но така или иначе резултатът бе в полза на домакините, които продължават напред в турнира, докато Базел ще трябва да се задоволи с участие в 1/16-финалите на Лига Европа.

ШАЛКЕ 04 - БАЗЕЛ 2:0 (0:0)
1:0 Дракслер (51)
2:0 Матип (57)