Дортмунд окончателно се срина и предаде щафетата на Леверкузен (видео)

Трета загуба в последните четири кръга в Бундеслигата остави Борусия (Дортмунд) на 10 точки от Байерн (Мюнхен). Сега вестфалци отстъпиха вкъщи с 0:1 на прекия си конкурент за второто място Байер (Леверкузен) и няма да е пресилено да се каже, че загубиха шансове за титлата, имайки предвид мощната игра на баварците. Хюн-Мин Сон реализира единственото попадение след 18 минути игра. Така "аспирините" единствени вече могат да се считат за конкуренция на мюнхенския гранд, тъй като са на 4 точки зад него, а пък са на 6 точки пред "жълто-черните", които вече бяха застигнати и от Борусия (Мьонхенгладбах).

Освен всичко Юрген Клоп загуби трима свои титуляри, след като Свен Бендер и Нури Шахин напуснаха с контузии, а Сократис беше изгонен в последните секунди. В 80-ата минута червен картон получи и Емир Спахич от състава на Байер.

Победата беше единствената алтернатива на финалиста в Шампионската лига, за да съхрани надеждите си битка с Байерн до последно. Клоп обаче предпочете да остави Марко Ройс на пейката и заложи на Якуб Блашчиковски, Хенрих Мхитарян и Пиер-Емерик Обамeянг зад Роберт Левандовски. Колегата му Сами Хюпия пък избра оптималните си 11.

Само три минути трябваха на домакините да създадат първото си опасно положение, но Бернд Лено се пласира умело и отрази изстрела на Левандовски отблизо. Гостите отговориха с контраатака в 8-ата минута, при която Хегелер отправи тежък удар по земя, хванат от Роман Вайденфелер. След това и Емре Джан пробва удар, но топката профуча над гредата. В 17-ата минута Сократис не уцели рамката след изстрел с глава.

Минута по-късно топката беше пред другата врата. Изваденият от нафталина Мануел Фридрих обаче сгреши фатално в опита си да изнесе топката към халфовете на Борусия. Защитникът сбърка в подаването, гостите взеха топката и набързо изведоха Хюн Мин-Сон сам срещу Вайденфелер. Кореецът, който през миналия сезон на няколко пъти наказа Борусия с екипа на Хамбургер ШФ, показа завидно хладнокръвие и след хубав финт матира домакините - 1:0 за гостите.

Попадението веднага даде импулс в играта на Байер и последваха още няколко изгодни ситуации, от които тимът от "БайАрена" можеше да стигне до втори гол. В 31-ата минута пак Сони се озова сам срещу вратаря, но изстреляната от него топка се отклони в тялото на Вайденфелер и излезе в корнер. В 39-ата минута и Хегелер подходи несериозно, след като опита да прехвърли стража на "жълто-черните", но прехвърли и напречната греда.

Безсилието на Дортмунд си пролича в нетипичните за отбора множество грешки при подаванията. Гостите се задоволяваха да дебнат на контраатаки и малко изненадващо не бяха кой знае колко затруднени в защита. Атаките на "жълто-черните" бяха припряни и едва в 86-ата минута Левандовски успя да стреля в очертанията на вратата.

Иначе в 63-ата минута Свен Бендер получи травма и трябваше да бъде заменен. Едва тогава се появи Ройс, когото Клоп явно пазеше за предстоящата битка с Олимпик Марсилия в Шампионската лига. Днешното поражение на сметката на Свен Бендер е първо в сблъсъците с неговия брат-близнак Ларс Бендер от състава на Леверкузен. В предишните пет случая, в които двамата се изправяха един срещу друг на терена, Ларс все не успяваше да извоюва успеха.

Напрежението ексалира в последните десетина минути. В 80-ата минута Спахич беше изгонен. Първо босненският защитник влезе грубо в краката на Левандовски, а веднага след това удари и Мхитарян, което накара арбитъра Флориан Мейер да му покаже пътя към съблекалнята.

Секунди по-късно обаче Клоп се хвана отново за главата, тъй като и Шахин беше повален от травма и не се знае дали ще бъде на линия за сблъсъка във Франция в сряда.

В заключителните секунди се стигна до няколко мелета пред Лено, но гостите не допуснаха изравняване. Това извади Сократис от равновесие и той получи втори жълт картон за невъздържан протест.

През идната седмица и на Леверкузен предстои решителен мач в Шампионската лига, който ще реши дали отборът ще продължи участието си в турнира и през пролетта.

Борусия пък рискува да изгуби нови точки в Бундеслигата, тъй като след седмица гостува на опасния този сезон Хофенхайм.