България започва в световното Гран при срещу Кения, Алжир и Мексико

Волейболистките от националния отбор на България ще започнат второто си участие в световното Гран при през 2014 година (б.р. еквивалент на Световната лига при жените) с мачове срещу Кения, Алжир, и Мексико. Това стана ясно, след като днес от Международната волейболна федерация (FIVB) и Съвета отговарящ за най-комерсиалния волейболен турнир при жените обявиха формата на състезанието догодина.

Подобно на Световната лига при мъжете, в турнирът Гран при догодина ще участват рекордните 28 отбора, които са разделени в три основни дивизии. Първата дивизия събира 12-те най-силни отбора, които ще се борят за място на финали. Във втората влизат 8 тима, а третата и най-слаба дивизия събира други 8 състава, но която няма да дава право на място в голямата финална шестица на турнира. Така момичетата на селекционера Марчело Абонданца са заедно с Кения, Алжир, Казахстан, Хърватия, Чехия, Австралия и Мексико. Схемата на мачовете във всяка отделна дивизия ще се запази като до сега. Ще има три състезателни уикенда като отборите ще бъдат разделени в групи по 4, като всеки ще играе срещу всеки. През следващите уикенди разпределението на групите ще бъде различно.

В първата най-силна дивизия, в която са отборите на Бразилия, САЩ, Япония, Русия, Сърбия, Китай, Доминиканската република, Германия, Италия, Република Корея, Тайланд и Турция, първият състезателен уикенд е 1-3 август 2014 година. За финалната шестица, която ще бъде от 20 до 24 август в Бразилия или Япония, ще се класират първите четири отбора в общото класиране измежду 12-те състава след изиграването на всички срещи.

За финалите ще се класират още домакинът, който ще бъде определен допълнително, и победителят от финалната четворка във втората дивизия от 8 тима. Втората дивизия включва отборите на Куба, Белгия, Полша, Перу, Пуерто Рико, Холандия, Аржентина и Канада. В нея ще се играе по същата схема за определяне на участниците в отделна финалната четворка, която ще бъде от 15 до 17 август 2014 година в Полша, победителят от която ще се класира за същинските финали. Първият състезателен уикенд в тази дивизия ще бъде между 25-ти и 27-ми юли 2014 година. За финалния турнир в дивизията ще се класират първите три отбора в общото класиране измежду 8-те след изиграването на всички срещи плюс домакинът, който ще бъде определен допълнително.

В най-слабата трета дивизия, в която е и България, ще има само два уикенда. Първият ще бъде между 25-ти и 27-ми юли 2014 година, а вторият между 1-ви и 3-ти август. През първата седмица българките ще играят на турнира в Група "В" в Мексико заедно с домакините, Алжир и Кения. След това България ще бъде на турнира в Група "D" в Хърватия заедно с домакините, Кения и Австралия. И тук ще има отделна финална четворка, която ще бъде между 15-ти и 17-ти август в България. За нея ще се класират първите три отбора в общото класиране измежду 8-те след изиграването на всички срещи.