Борусия (Д) срази Наполи във феноменален мач (видео)

Борусия (Дортмунд) направи важна крачка към класиране на 1/8-финалите на Шампионската лига. В мач от петия кръг на груповата фаза на Шампионската лига "жълто-черните" надделяха с 3:1 на своя стадион "Сигнал Идуна Парк" над Наполи. По този начин двата тима имат по 9 точки в класирането кръг преди края, но германците са втори, а италианците заемат трета позиция в Група "F"". На "Сан Паоло" по-рано през сезона неаполитанците надвиха с 2:1 тима от Дортмунд. Лидер е Арсенал с 12 точки, а последен е Олимпик Марсилия с 0 точки.

Борусия и Наполи сътвориха истински спектакъл с много голови положения и пред двете врати. Домакините обаче успяха да се поздравят с ценната победа и са в отлична позиция да продължат напред в турнира, тъй като в последната си среща ще играят с аутсайдера в групата Олимпик Марсилия. Головете за Борусия тази вечер отбелязаха Марко Ройс (10-дузпа), Якуб Блашчиковски (60) и Пиер-Емерик Обамеянг (78), а за Наполи точен бе Лоренцо Инсинье (71).

В 9-ата минута защитникът на Наполи Федерико Фернандес задържа с две ръце в наказателното поле полския нападател на Борусия Роберт Левандовски при центриране от корнер и реферът Карлос Веласко Карбайо посочи бялата точка - дузпа за гелманския тим. Марко Ройс превърна в гол наказателния удар и домакините откриха резултата.

Само две минути след гола на Ройс играчите на Наполи застрашиха вратата, пазена от Роман Вайденфелер, но до гол не се стигна. В 14-ата минута пък арменският офанзивен халф на Борусия Хенрих Мхитарян изведе в отлична позиция Левандовски, но полският нападател направи сериозен пропуск, като стреля встрани от вратата. В 18-ата минута пък Ройс отправи опасен шут към противниковата врата от фаул, но стражът Хосе Рейна се намеси добре и изби топката. В 23-ата минута македонският нападател на Наполи Горан Пандев получи възможност да стреля, но не затрудни Вайденфелер.

В 29-ата минута играчите на Рафаел Бенитес пропуснаха златен шанс да изравнят резултата. Хосе Кайехон проби отдясно и бе много близо до това да изпрати топката в мрежата, но уцели десния страничен стълб на вратата на Борусия. Домакините отговориха с шут по земя на Левандовски извън наказателното поле, при който топката мина на сантиметри встрани от вратата на Наполи. Това се случи в 32-ата минута, а секунди след това Мхитарян пропусна още една добра възможност за гол за германците.

В 35-ата минута Левандовски пропиля идеален шанс да направи резултата 2:0. Лева бе изведен очи в очи с Рейна, но не успя да го преодолее. В 42-ата минута пък имаше разбъркване пред вратата на Борусия, при която Пандев не подаде добре на Гонсало Игуаин и гостите порпуснаха много добър шанс за изравняване на резултата. В последната минута на първата част домакините осъществиха опасна атака отдясно, но тя приключи с лошо центриране. В добавеното време на първата част пък Пабло Армеро изстреля истинска бомба от далечно разстояние към вратата на Вайденфелер, но стражът с вещина боксира.

Малко след началото на второто полувреме играчите на Юрген Клоп пропуснаха две отлични възможности да вкарат втори гол. В 58-ата минута пък защитник на Наполи изби топката от голлинията след удар на Мхитарян, а почти веднага след това Нури Шахин стреля право в ръцете на Рейна.

В 60-ата минута Игуаин пропусна златен шанс да изрвани резултата и това се оказа фатално за италианците. Бившият нападател на Реал Мадрид не успя да преодолее Вайденфелер, а в ответната атака Якуб Блашчиковски бе изведен очи в очи с Рейна и полското крило провря топката между краката на испанския страж, правейки резултата 2:0.

В 63-ата минута току-що влезлият на терена за Наполи Гьокхан Инлер стреля силно извън наказателното поле, но Вайденфелер стабилно закова топката в прегръдката си.

В 71-ата минута резервата Лоренца Инсинье върна интригата в двубоя. Топката попадна в дребничкия нападател след грешка на опитния Себастиан Кел. Инсинье бе в наказателното поле на "жълто-черните" и успя да изпрати топката във вратата на Вайденфелер, като кълбото срещна и гредата преди да се оплете в мрежата.

В 74-ата минута резервата за дортмундци Пиер-Емерик Обамеянг пропусна златен шанс да се разпише за 3:1. Габонският нападател получи извеждащ пас от Левандовски, показа страхотна скорост и излезе сам срещу Рейна, но не успя да го преодолее.

Само 4 минути по-късно обаче Обамеянг се реваншира по прекрасен начин за пропуска си преди малко, като записа името си сред голмайсторите. Левандовски напредна в половината на гостите и с фин пас намери Обамеянг в наказателното поле на Наполи, а габонецът технично копна топката и прехвърли Рейна.

В 83-ата минута резервата Дуван Сапата стреля опасно, но право в ръцете на Вайденфелер. В 85-ата минута пък Мхитарян удари греда за Борусия, но в крайна сметка повече голове не бяха отбелязани и тимът на Юрген Клоп се поздрави с отличен резултат.