Иран с историческа победа над САЩ с 3:2 в Токио (ВИДЕО)

Волейболистите на Иран записаха историческа победа над САЩ с 3:2 (28:26, 19:25, 19:25, 27:25, 18:16) в мач от 4-ия кръг на турнира за Купата на шампионите, който се игра в зала "Метрополитън  Джимнезиум" в Токио пред 1400 зрители.

Иран спечели първата част с 28:26, но американците поведоха с 2:1 гейма и 23:20 в четвъртата част. С много отборен дух и страст в играта си обаче възпитаниците на Хулио Веласко стигнаха до обрат в гейма и равенство 2:2.

Тайбрекът предложи невероятни емоции, като при смяната на полетата при техническото прекъсване Иран водеше с 8:4 Ас на диагонала Кларк Карсън възстанови равенството при 11:11. "Персите" стигнаха до мачбол при 14:12, но САЩ пак изравни. Последваха още два мачбола за Иран преди Хамзех Зарини да постави категорична точка на спора с резултатно нападение от зона 4 за 18:16. Зарини се оказа скритият коз на Веласко - той се появи за кратко в игра в третия и четвъртия гейм като резерва, но получи възможност да бъде в стартовия състав в тайбрека и се отблагодари реализирайки последните 3 точки в актива на своите.

Зарини бе определен и за MVP в мача, след като реализира 10 точки. Най-резултатен за Иран стана Мохтаба Мирзаханпур с 13 точки, а Шахрам Махмуди и резервата Рахман Давооди добавиха по 11 точки.

Матю Андерсън заби 25 точки за САЩ, а Максуел Холт и Карсън Кларк се отличиха с по 17 точки.

След успеха днес Иран остава на 5-о място във временното класиране, но запази шанс дори за третата позиция в крайното подреждане с оглед на предстоящия си мач с Япония утре.

ИРАН - САЩ с 3:2 (28:26, 19:25, 19:25, 27:25, 18:16)

ИРАН: Мохтаба Мирзаханпур 13, Шахрам Махмуди 11, Саед Маруфлакрани 1, Фархад Гаеми 11, Мохамад Мусави 3, Адел Голами 10 - Фархад Зариф-либеро (Хамзех Зарини 10, Рахман Давооди 11, Мехди Махдави 1, Армин Ташакори 8)
Старши-треньор: Хулио Веласко
САЩ: Матю Андерсън 25, Максуел Холт 17, Карсън Кларк 17, Уилям Приди 18, Мика Кристенсън 2, Тавана Ваафути 14 - Ерик Шоджи-либеро (Шон Рууни 1, Кавика Шоджи, Мърфи Трой)
Старши-треньор: Джон Спероу.