Барса громи в новия стил (видео)

Шампионът на Испания Барселона спечели категорично с 4:0 над Гранада в среща от 14-ия кръг на Примера дивисион, играна пред 70 518 фенове на "Камп Ноу". Андрес Иниеста (20-дузпа), Сеск Фабрегас (40-дузпа), Алексис Санчес (71) и Педро Родригес (90) донесоха успеха за каталунците. "Блаугранас" отново показаха новото си лице - с по-скоростни акции и по-малко разиграване на топката. Барса ще остане на върха и след този кръг, като временно увеличи преднината си пред Атлетико Мадрид на шест точки и пред Реал Мадрид на девет.

В отсъствието на лидерите Виктор Валдес, Даниел Алвеш, Чави Ернандес и Лионел Меси в стартовия състав попаднаха Хосе Мануел Пинто, Мартин Монтоя, Сеск Фабрегас и Педро Родригес. Бразилската перла игра като "фалшива деветка", изземайки ролята на Меси. Педро получи лявото крило, а Алексис - дясното. Жерард Пике и Марк Бартра подредиха центъра на отбраната. Лукас Алкарас заложи на нападателно трио с Пити, Юсеф Ел-Араби и Ясин Брахими.

Преди началото на срещата Лео Меси излезе на терена и показа връчената му в сряда "Златна обувка" за най-добрия стрелец в Европа за изминалия сезон. Срещата беше дебютна за новия надпис на северната трибуна на стадиона - "Qatar Airways".

Двубоят започна с очакван териториален превес на каталунците. Още в 40-ата секунда Алексис стреля към вратата, но в ръцете на Роберто Фернандес. В третата минута съдията Матеу Лаос назначи фаул срещу Неймар и не пусна авантаж, въпреки че Иниеста излизаше сам срещу вратаря. От статичното положение Сеск не преодоля стената. В седмата Иниеста намери пролука за стрелба, но отново безобидно.

В 11-ата Неймар задържа на дъгата и предпочете изстрел, като топката мина много над гредата. В 14-ата 57-милионното попълнение центрира от фаул, Алексис изскочи зад защитата, игра съвсем леко с глава, но стражът на андалуския тим се намеси прекрасно. В 17-ата отборът на Лукас Алкарас за втори път шутира много високо, като този път това направи Франсиско Медина - Пити.

В 19-ата след добра комбинация между Неймар и Сеск "четворката" на Барса падна в наказателното поле след сблъсък Дмитри Фулкие и реферът посочи бялата точка. Андрес Иниеста реализира първия си гол този сезон след нисък изстрел в долния ляв ъгъл на вратаря. В 24-ата каталунската защита подцени Пити и бившият играч на Райо Валекано разтресе напречната греда с мощен удар от 21 метра. В 31-вата отново Пити беше близо до гол - завъртя много добре топката от фаул, но Пинто плонжира правилно.

Минута по-късно Педро получи топката вляво, но избра да центрира високо и не намери съотборник. В 36-ата Сеск даде превъзходно подаване към Алексис, но Пап Диакате успя да блокира чилийската "деветка" при една от много добрите възможности в "синьо-червената" графа.

В 39-ата минута "лос кулес" получиха втора дузпа в срещата - Фран Рико подкоси Иниеста на пеналта. При засилката за изпълнението на дузпата Фабрегас се позабави, след което прати топката в невъзможна за достигане точка - в горния ляв ъгъл на вратаря. С петия си гол в Ла Лига Сеск направи 2:0. В 45-ата Алексис не се справи прецизно с овладяването и провали прекрасно положение.

В 50-ата Мартин Монтоя центрира остро, Роберто изби, а Педро направи много голям пропуск, след като сам от десет метра стреля високо, високо. В 54-ата скоростна акция "асулграна" завърши със забавяне на Неймар с блокиран удар. Минута по-късно Педро не сполучи при овладяване на труден дълъг пас. Гостите от "Лос Карменес" също имаха своите шансове. В 59-ата след кратко разбъркване пред Пинто не се намери кой да стреля.

В 66-ата Мануел Итура получи втори жълт картон след нарушение срещу Педро на лявото крило. В 71-ата Алан Ниом беше оставен спокойно да навлезе отдясно в наказателното поле, почуди се за пас, но избра удар в близкия ъгъл и сбърка. Тимът на Тата Мартино разви бърза контра и съумя да вкара за 3:0. Неймар се отличи с шеста асистенция в Ла Лига, а Алексис изравни Меси по голове в шампионата - осем. Чилиецът технично насочи покрай излезлия вратар. В 77-ата Пити стреля отсечено от 20 метра, но Пинто внимаваше изби. Две минути по-късно включване на Жерард Пике едва не донесе гол на сметката му, но каталунецът стреля неточно след подарък от защитник.

В 80-ата минута статистиката показа интересно владеене на топката - само 52 процента в полза на "лос кулес". Тези цифри ясно показват новия стил Тататим - с по-малко владеене на топката и по-скоростни акции. Третият гол също олицетворява променения образ - прекрасно развита контра с малко подавания. В 82-ата дебют за Барселона направи 17-годишният флангови нападател Адама Траоре. Тъмнокожият бързак показа качества, като в 88-ата минута нахлу от лявото крило към дъгата и стреля ниско по тревата, но в ръцете на стража. В 90-ата ново "синьо-червено" "газ" нападение донесе четвърти гол. Сеск Фабрегас се измъкна от защитата, подаде на втората греда към Педро и канарецът засече в мрежата за крайното 4:0.

Следващият мач на Барселона е във вторник срещу Аякс в Шампионската лига. "Червените" от едноимения андалуски град са на десето място в класирането.

Снимки: Getty Images/Guliver