Гърция взе солиден аванс срещу Румъния в балканското дерби (видео)

Гърция победи Румъния с 3:1 и направи голяма крачка към класиране за Световното първенство в Бразилия догодина. Два гола за домакините вкара Костас Митроглу, а веднъж се разписа Димитрис Салпингидис. За гостите точен беше Богдан Станку. Гърците изиграха много силен мач и заслужено си осигуриха добър аванс преди реванша в Букурещ следващата седмица.

И двата отбора завършиха втори в своите квалификационни групи. Елините финишираха след Босна и Херцеговина, а румънците - след Холандия.

Домакините започнаха с трима нападатели - Митроглу в центъра, и Салпингидис и Георгиос Самарас по крилата.

Селекционерът на Румъния Виктор Пицурка избра в атака да играят Чиприан Марика и Богдан Станку, а по двата фланга да нападат Габриел Торже и Кристиан Танасе.

Срещата започна много динамично и във 2-ата минута Митроглу поиска дузпа, но реферът Педро Проенса даде знак играта да продължи. Румънците разиграваха по-спокойно, но един неуспешен опит за изкуствена засада позволи на Митроглу да засече подаване на Салпингидис и в 14-ата минута Гърция поведе. Отговорът на Румъния беше светкавичен: Габриел Торже центрира от фаул и Станку на далечната греда вкара с глава за 1:1.

Головете не спираха да валят и в 21-ата минута домакините отново излязоха напред в резултата. Напористият Салпингидис се оказа на точното място след пас на Василис Торосидис и Богдан Лобонц трябваше да вади топката от вратата си.

В оставащите минути до почивката играта бе доста разпокъсана, а грубите нарушения зачестиха и съдията вдигна няколко жълти картона. Румънците можеха да изравнят след статично положения и удар на Флорин Гардош, който обаче от чудесна позиция не уцели вратата.

В 51-ата минута голмайсторът Станку претендираше, че е бутнат в наказателното поле,но и в тази ситуация не прозвуча съдийски сигнал. Румънците атакуваха повече, но Гърция стигна до трети гол в 67-ата минута и негов автор отново беше Митроглу. Нападателят на Олимпиакос стреля от воле след комбинация със Самарас и с помощта на лек рикошет топката се озова във вратата на Лобонц. Малко по-късно сантиметри не стигнаха на Костас Кацуранис, за да довърши гостите.

В последните минути Фернандо Сантош пусна опитните Георгиос Карагунис и Теофанис Гекас, а за Румъния се появиха Георге Грозав, Александру Максим и Костин Лазар. Последният не помогна с нищо на отбора си, а вместо това получи два бързи жълти картона и беше изгонен в добавеното време.

ГЪРЦИЯ - РУМЪНИЯ 3:1 (2:1)