Украйна удари Франция и докосва Бразилия (видео)

Отборът на Украйна победи с 2:0 Франция в първата среща от баража за Мондиал 2014 между двата състава. Пред 68 000 зрители на "Олимпийския стадион" в Киев точни за домакините бяха Роман Зозуля и крилото Андрий Ярмоленко от дузпа. Срещата ще се запомни с груба игра и дискусионни ситуации в двете наказателни полета. Въпреки загубата на нула, французите не бива да се считат за обречени преди реванша в Сен Дени.

Украинците започнаха в 4-3-3, като напред атаката се водеше от Зозуля, който бе подпомаган по фланговете от Ярмоленко и Евген Коноплянка. Дидие Дешан пък бе наредил "петлите" в 4-2-3-1. Лоик Реми, Самир Насри и звездата на Байерн (Мюнхен) Франк Рибери действаха зад тарана Оливие Жиру. В ролята на опорни полузащитници за Франция започнаха Пол Погба от Ювентус и Блес Матюиди от Пари Сен Жермен. На пейката останаха играчи като Йоан Кабай и Карим Бензема.

Първата по-голяма опасност в мача дойде в 15-ата минута - Рибери проби отляво, но пасът му към Оливие Жиру бе пресечен в последния момент. Десетина минути по-късно пък Зозуля остана под топката на иначе изгодна позиция. В 37-ата минута Реми бе задържан в наказателното поле на домакините, но турският рефер Джунейт Чакър не посочи бялата точка. Веднага след това Коноплянка бе близо до гол, но ударът му бе избит от крака на Матийо Дебюши.

Второто полувреме започна вяло. В 61-ата минута минута обаче всичко се промени, след като Зозуля се оказа на стрелкова позиция при една многоходова акция на украинците - 1:0. Веднага след това чисто положение за гостите пропиля Насри, който отблизо стреля в тялото на вратаря Андрий Пятов.

В 75-ата минута домакините поискаха дузпа. Eрик Абидал задържа голмайстора на "жълтите" Зозуля пред вратата на Уго Лорис, но съдията остана безмълвен, макар да не показа картон за симулация на нападателя. Скоро след това Рибери поиска дузпа за Франция, но турчинът отново не се трогна.

В 82-ата минута обаче се стигна най-накрая до наказателен удар. Лоран Косиелни препъна опитващия се да шутира с левия крак Зозуля, който изнесе отличен мач. Със силен удар в средата на вратата, който се отби в горната греда, но порази целта, Ярмоленко направи 2:0 и приближи отбора си до Бразилия. В 90-ата минута Роман Безус можеше да асистира за 3:0, но при трима на един при една контраакция пусна грешен пас вдясно.

Веднага след това Косиелни бе изгонен от игра. Бранителят на Арсенал удари при спряла игра в лицето Олександър Кучер, след като секунди по-рано понесе балтия в крака си. Така тимът на Дешан доигра срещата с 10 души. В 94-ата минута Кучер също видя червения цвят и така наставникът на Украйна ще трябва сериозно да прекроява отбраната си на реванша.

Във вторник Франция приема съперника си на "Стад дьо Франс". "Петлите" не са пропускали световни финали от САЩ'94 насам.

УКРАЙНА - ФРАНЦИЯ 2:0
1:0 Зозуля (61)
2:0 Ярмоленко (82 - дузпа)