Югозападна Трета лига: Костинброд - Миньор (Перник) 0:1 /почивка/

Марк Маркес - най-младият световен шампион по мотоциклетизъм!

Марк Маркес се превърна в най-младия световен шампион по мотоциклетизъм, след като завърши трети в последното състезание за сезона в MotoGP на пистата във Валенсия. Хорхе Лоренсо (Ямаха), който триумфира с титлата през миналия сезон, спечели надпреварата, но не успя да съкрати предимството, което Маркес имаше начело в класирането.

Марк Маркес се превърна в най-младия световен шампион в 65-годишната история на Световния шампионат по мотоциклетизъм. Той е на 20 години и 266 дни. Освен това постижение, той успява да триумфира с титлата в дебютния си сезон, което не се е случвало от 1978 г., когато Кени Робъртс успява да постигне това.

Маркес записа пет победи през този сезон. Успехът на Лоренсо във Валенсия е под №8 през тази година, но звездата на Ямаха се контузи в уикенда на пистата "Асен" в Холандия и това осуети защитата на неговия трофей. Хорхе записа трета поредна победа в последните три старта и категорично върна драмата в шампионата, но просто не бе в състояние да се противопостави на Маркес.

В надпреварата на "Рикардо Тормо" втори завърши Дани Педроса с Хонда. Валентино Роси с втората Ямаха завърши четвърти след труден сезон при завръщането си в японския тим. Доктора прекара две много трудни години в Дукати преди да се завърне в предишния си отбор. Роси обаче не успя да се противопостави на Маркес, Лоренсо и Педроса. Вале записа една победа все пак в състезанието на "Асен".

Състезанието във Валенсия започна убедително за Лоренсо, който успя да се изстреля страхотно в началото и поведе. Маркес се срина до третото място, но след това се възползва от споровете между Лоренсо и Педроса в челото. Последните се докосноха в средата на състезанието и Маркес се възползва. Той поведе за малко, но Лоренсо си върна първото място и до края на надпреварата не остави никакво съмнение в бързината си.

Маркес завърши трети и по този начин успя да се превърне в най-младия световен шампион в MotoGP!

Маркес спечели титлата с актив от 334 т. Втори завърши Лоренсо с 330, следван от Педроса с 300, Роси с 237 и Кал Кръчлоу със 188.