Очаквайте: Balkan Grand Prix 6

След нова победа в Лондон Надал завършва сезона като №1

Рафаел Надал ще приключи годината като номер 1 в света. Това стана ясно, след като испанецът записа втора победа в група "А" на заключителния "Мастърс" на ATP в Лондон и така си гарантира участие на 1/2-финалите в надпреварата. 27-годишният тенисист се наложи със 7:6(5), 7:6(6) срещу Станислас Вавринка и регистрира 12-ия си успех от 12 двубоя срещу швейцареца. Нещо повече - Надал няма загубен сет срещу Вавринка до момента.

Припомняме, че в първия си двубой в "О2 Арина" вчера Рафа надделя в два сета срещу своя сънародник и приятел Давид Ферер. Спечелвайки днешния си двубой, носителят на 13 титли от Големия шлем си осигури оставане на върха в световната ранглиста при приключването на сезона за трети път в кариерата си (2008 г., 2010 и 2013 г.). Надал става първият тенисист, завършил годината като номер 1, след като преди това е загубил лидерското си място.

Испанецът и Вавринка решиха победителя в днешния мач след два тайбрека и 2 часа и 13 минути игра. В първия сет пробивите бяха два. Надал взе подаването на съперника си за 3:2, но сервирайки за спечелването на частта при 5:4, самият той се пропука. В тайбрейка Рафа поведе с 2:0, но 28-годишният швейцарец показа здрави нерви, изравни и даже излезе напред в резултата с 4:2 и 5:4 точки. В крайна сметка световният номер 1 поведе в сетовете след успех със 7:5 точки в тайбрека.

Втората част също бе оспорвана. Осмият в света Вавринка имаше два брейкпойнта в третия гейм, но не се възползва от тях. Швейцарецът допусна пробив за 1:3, но успя да го върне в седмия гейм. Така отново тайбрекът реши изхода на сета. Надал поведе с 3:0 и 4:1 точки, но му се наложи да спасява сетбол при 5:6. Той се справи със задачата, а няколко минути след това приключи сблъсъка в своя полза при 8:6 точки в тайбрека.

Тази вечер от 22,00 часа е двубоят от същата група между Давид Ферер и Томаш Бердих (Чехия). В първия си мач на тазгодишния турнир в Лондон чехът отстъпи срещу Вавринка.