Атлетико подчини Атлетик Билбао и пак е до Барса (видео)

Отборът на Атлетико Мадрид записа 11-а победа в Примера след домакински успех с 2:0 над Атлетик Билбао в класически мач от 12-ия кръг на испанското първенство. Давид Вийя (32) и Диего Коща (40) материализираха игровото предимство на мадридчани. Ел Гуахе беше сред най-добрите на терена. Победата отново доближи "лос колчонерос" на точка от лидера Барселона. Билбаинци запазват петата позиция.

Домакините излязоха в оптимален състав. Единственото Арда Туран не беше готов, след като пропусна последните два двубоя. Ернесто Валверде подреди 4-3-3, като големият отсъстващ беше Андер Ерера.

Началото на двубоя беше спокойно с атаки и към двете врати. Столичани действаха по-прибрано, често отстъпваха топката и контраатакуваха. В десетата минута Диего Коща центрира отляво, Давид Вийя обаче не свали точно. В 13-ата Аймерик Лапорт и Горка Ираисос бяха на крачка от това да подарят топката на Вийя, но стражът се намеси. В 19-ата Коща се вклини отляво и шутира ниско по диагонала, като топката мина на сантиметри от гредата.

В 26-ата "дюшекчиите" имаха прекрасна възможност за гол: Хуанфран центрира остро, Вийя шутира от 12 метра, но Горка се намеси, след което имаше късмет кълбото да отиде в защитник на Атлетик. Нямаше кой да спре Вийя в 32-ата минута. Ел Гуахе реализира прекрасен гол с ножичен удар от 11 метра - 1:0. Това беше четвърти гол за "деветката" само в рамките на седмица, след като се разписа два пъти срещу Бетис и веднъж срещу Гранада.

В 36-ата минута топката се удари в ръката на Микел Сан Хосе и "Висенте Калдерон" поиска дузпа. Нямаше умисъл и реферът подмина ситуацията. В 40-ата Диего Коща удвои след красив гол. Коке намери испано-бразилеца, той излъга Ерик Моран и надигра Ираисос - 2:0.

И през втората част тимът на Диего Симеоне играеше по-силно. В 57-ата Ираисос спаси удар с глава на Вийя след центриране на Адриан Лопес. В 61-вата Диего Коща върна назад към Вийя, който прати топката над гредата. Баските изглеждаха безобидни в нападение. В 77-ата Коща изпревари капитана на гостите Карлос Гурпеги. В 79-ата резервата Моран беше изгонен с втори жълт картон след нарушение срещу Диего Годин. В 90-ата Ираисос спаси своите от трети гол.

С победата Атлетико изпревати Атлетик във вечната ранглиста за най-много точки в историята на Примера. Преди този сблъсък и двата тима имаха по 3138 и деляха четвъртата позиция след Реал Мадрид, Барселона и Валенсия.

Снимка: Getty Images/Guliver