Стоусър срещу Халеп е финалът на Турнира на шампионките

Поставената под номер 4 в основната схема Саманта Стоусър се класира за финала на тазгодишното издание на Турнира на шампионките. Това стана, след като австрлийката се наложи с 6:1, 1:6, 6:3 срещу номер 6 в схемата Анастасия Павлюченкова (Русия). Така Стоусър ще се изправи на финала срещу лидерката в схемата Симона Халеп (Румъния), която надделя в другия 1/2-финал срещу Ана Иванович (Сърбия).

Стоyсър и Халеп са се срещали два пъти през тази година на твърда настилка и представителката на Австралия има две поражения – на 1/8-финалите в Синсинати и на финала в Москва. Иначе в общата статистиката Стоусър води с 3:2 успеха.

Първият сет бе изключително неравностоен. 29-годишната Стоусър реализира ранен пробив и бързо поведе с 3:0 срещу Павлюченкова. Австрлийката, която е шампионка от US Open през 2011 година, на няколко пъти демонстрира умения в близост до мрежата, а сервисът отново бе основното й оръжие. От своя страна, 22-годишната Павлюченкова изпитваше сериозни трудности със серивиса си. Рускинята, 26-а в световната ранглиста, изпусна отново подаването си в шестия гейм и така изостана с 1:5. Стоусър нямаше проблеми при затварянето на сета, записа сервис гейм на нула за 6:1 и така поведе в резултата след 28 минути игра.

Във втората част ролите се размениха. Отново Сроусър започна с пробив, но веднага след това самата тя се пропука за 1:1. Постепенно рускинята сякаш намери ритъма си на игра и след чудесен ретур нанесе нов удар за втори пробив и 3:1. Заемащата 19-ата позиция в световната ранглиста австралийка видимо бе ядосана на грешките си, но това само повлия още по-негативно на представянето й. Двете тенисистки често излизаха на мрежата и си разменяха инициативата там. В петия гейм Стоусър получи два брейкпойнта, но не се възползва от тях. При последвалото си подаване бившата номер 4 в света отново прояви колебание и Павлюченкова осъществи пробив за 5:1. Без проблеми рускинята взе последвалия си сервис гейм и така изравни резултата в сетовете.

Третата част се движеше равностойно до четвъртия гейм, когато Стоусър се възползва от втория си брейкпойнт и направи така важния пробив за 3:1. В шестия гейм австралийката отново имаше точка за пробив, но Павлюченкова показа здрави нерви. Стоусър получи нова точка за пробив и за спечелване на мача при 5:2, но рускинята отново се измъкна. В крайна сметка австралийската тенисистка сложи точка на спора с ас след час и 45 минути игра и 6:3 в третия сет.

Това бе четвърти сблъсък между двете тенисистки и трети успех за Саманта Стоусър.