Григор беше близо, но не издържа на мощта на Дел Потро

Най-добрият български тенисист Григор Димитров отпадна на 1/8-финалите на турнира от сериите "Мастърс" в Париж след загуба от поставения под номер 4 в схемата Хуан Мартин дел Потро с 1:2 сета (6:3, 3:6, 4:6) в мач, продължил час и 45 минути. Преди този двубой двамата имаха една среща, спечелена от аржентинеца тази година в Ротердам. Днес хасковлията пропусна да заработи 65 520 евро от наградния фонд и 180 точки за световната ранглиста, а в следващия кръг щеше да се изправи срещу победителя от двубоя Роджър Федерер - Филип Колшрайбер.

Първият сет се разви по перфектен начин за българския тенисист. Още в четвъртия гейм при 2:1 Гришо стигна до първия брейкпойнт в мача, а в последвалото разиграване съперникът му изпрати топката в аут и пробивът беше факт. Хасковлията го затвърди по възможно най-категоричния начин - с гейм на нула, продължил едва минута и 20 секунди. При следващото подаване на Дел Потро Димитров отново имаше възможност за пробив, но не се възползва пълноценно и изпрати топката в мрежата. Това обаче не наруши по никакъв начин ритъма на игра на българина. Той успя да запази преднината си и сервирайки при 5:3, поведе с 40:15 и затвори сета в своя полза.

Във втората част Григор срещна сериозни затруднения със сервиса си. Още при първото си подаване той допусна изоставане с 15:40, но благодарение на силния си начален удар спаси гейма. Димитров направи три поредни аса, за да отрази двата брейкпойнта на петия в света и общо четири поредни точки и изравни - 1:1. При 2:1 за Дел Потро хасковлията отново попадна в същата ситуация (15:40) и се спаси по идентичен начин - с два аса. В шестия гейм аржентинецът пак стигна до два брейкбола, но този път бе по-съобразителен и направи пробив. Той имаше възможност да затвори сета още при 5:2 за него, но Гришо спаси сетбола с перфектно изиграна къса топка. Все пак шампионът на US Open от 2009 година не сбърка при следващото си подаване и изравни резултата.

Третият сет започна с гейм за българина, затворен след прекрасен минаващ удар по правата. В следващия гейм нашето момче оказа съпротива, направи прекрасен минаващ удар по диагонала, но не сътвори пробив - 1:1. След това и двамата много лесно взимаха своите подавания до 4:4. В деветия гейм на сета Григор се пропука. Дел Потро получи два скрити мачбола и се възползва от първия след непредизвикана грешка на Димитров. Аржентинецът сервираше за мача и не допусна изненада - 6:4 в сета и успеха с 2:1 сета.

Статистиката след края на срещата не показа сериозни разминавания при двамата. Димитров имаше повече печеливши удари, но и повече непредизвикани грешки. Аржентинецът спечели с шест точки повече от своя опонент - 81:75.

Снимки: Getty Images/Guliver