КВК Габрово на 1/8-финал за Купата на CEV след ново лесно 3:0 над Волей Тийм (Братислава)

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово спокойно се класира за 1/8-финали на втория по сила европейски клубен турнир - за Купата на CEV. Момчетата на треньора Любомир Герасимов биха категорично у дома първенеца на Словакия Волей Тийм (Братислава) с 3:0 (25:20, 25:17, 25:21) в мач-реванш от 1/16-финалите, игран тази вечер пред около 1300 зрители в зала "Орловец" в Габрово. Срещата бе гледана лично от президента на БФВолейбол Данчо Лазаров, заместниците му Любо Ганев и Иван Тодоров, генералния секретар на родната централа Станислав Николов и председателя на Националната Волейболна Лига Румен Янчев.

По този начин след две победи габровци се класираха за 1/8-финалите, където очакват победителя от двойката между австрийския хотВолейс (Виена) и белгийския Префаксис (Менен), който ще стане ясен по-късно тази вечер. Първият мач ще бъде между 3-ти и 5-ти декември, а реваншът седмица по-късно.

Срещата започна много добре за габровци, които бързо поведоха с 3:0 след контра на Красимир Гайдарски и ас на капитана Костадин Стойков. Разликата се запази до 8:5 след ас на Иван Власев. Последваха страхотна блокада на Стойков и атака в аут на Милан Хринак от гостите. Преднината на КВК Габрово нарасна до 12:6 след силна контра на Стойков, което принуди наставникът на Волей Тийм Бранко Пистович да вземе тайм-аут. Въпреки това, предимството на габровският тим се запази и даже леко се увеличи до 16:9 след грешка в атака на гърка Димитриос Ефраимидис от Волей Тийм. Последваха ас на Краси Гайдарски, блокада на Минчо Минчев и неразбирателство в словашкия отбор - 19:9 и второ прекъсване за Бранко Пистович. Последва отпускане в редиците на КВК Габрово, което позволи на волейболистите от Братислава да намалят до 22:18 след няколко грешки на домакините и два аса на Ефреимидис. В крайна сметка възпитаниците на Любо Герасимов без проблеми взеха гейма с 25:20 след грешка от сервис на поляка Ярослав Лех от гостите.

Втората част тръгна със силна атака и блокада на Станислав Петков - Балки и 2:0 за КВК Габрово. Словаците успяха да изравнят при 4:4 след атака на Милан Хринак и грешка на домакините. Двата отбора продължиха равностойно до първата техническата пауза, която дойде при минимална преднина за габровският тим - 8:7 след блок-аут на Костадин Стойков. Последваха контри на Иван Власев и Минчо Минчев и атака в аут на Ярослав Лех от Волей Тийм - 11:7 и тайм-аут за треньора на словашкия шампион Бранко Пистович. Това даде ефект и словаците намалиха до 11:10 след ас на черногореца Блажо Милич и грешка в атака на Стойков. Габровци успяха да си върнат преднината при 15:12 след силна атака на Петков и ас на Минчев. Втората пауза пък дойде при 16:13 след атака от втора линия на Минчев. Разликата стана 20:15 след атака в аут на Лех и контра блок-аут на Минчев. Последваха нова контра на Минчев и страхотен блок на Власев и 22:15. КВК Габрово спокойно затвориха гейма при 25:17 след грешка от сервис на Волей Тийм.

Третият гейм също стартира много добре за габровският тим, който дръпна с 4:1 след силни изяви на Станислав Петков и Минчо Минчев. Първата техническа пауза пък дойде при резултат 8:6 след сервис в аут на Блажо Милич. Последваха атака на Милан Хринак и контра блок-аут на Ярослав Лех и 8:8. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което габровци отново поведоха с 13:11 след нова атака на Минчев и блокада на влезлия като резерва разпределител Николай Кичуков. Постепенно словаците стигнаха до ново равенство при 15:15, но все пак техническото прекъсване дойде при 16:15 за домакините след блокада на Минчев. Разликата леко нарасна при 19:17 след грешка в атака на Мартин Бенчич от Волей Тийм. За пореден път играта продължи точка за точка до 22:20, след което КВК Габрово спечели гейма с 25:21 след грешка от сервис на Блажо Милич от гостите, а с това и мача с 3:0.

Над всички в габровския тим бе Минчо Минчев с 16 точки (3 блока, 1 ас и 57% ефективност в атака) за победата. За Волей Тийм Милан Хринак, Ярослав Лех и Димитриос Ефреимидис завършиха с по 10 точки.
КВК ГАБРОВО: Добромир Димитров, Минчо Минчев 16, Костадин Стойков 6, Станислав Петков 9, Иван Власев 6, Красимир Гайдарски 2 - Добромир Иванов-либеро (Стоян Вулджев 3, Мартин Палийски 4, Атанас Митев, Николай Кичуков 2, Илиян Георгиев 1)
Старши-треньор: Любомир Герасимов
ВОЛЕЙ ТИЙМ: Душко Новоселац 2, Милан Хридак 10, Ярослав Лех 10, Мартин Бенчич 4, Димитриос Ефраимидис 10, Блажо Милич 4 - Матей Кубс-либеро (Матеуш Меджик 1, Доминик Карол, Патрик Пистович)
Старши-треньор: Бранко Пистович.

Статистика: Владислав Илиев (скаутмен на КВК Габрово)

Снимка: Светозар Гатев, sport-gabrovo.com