КВК Габрово тръгна с бързо 3:0 над Волей тийм (Братислава) за Купата на CEV

Волейболният вицешампион на България КВК Габрово започна с бърза победа дебютното си участие във втория по сила европейски клубен турнир - за Купата на Европейската волейболна конфедерация (CEV). Възпитаниците на треньора Любомир Герасимов биха категорично като гости словашкия Волей тийм (Братислава) с 3:0 (25:21, 25:15, 25:15) в първи мач от 1/16-финалите, игран тази вечер в зала "Пасиенки" в словашката столица.

Срещата-реванш е следващата сряда (30 октомври) от 18,00 часа в зала "Орловец" в Габрово. При нов успех габровци ще се класират за 1/8-финалите, където ще срещнат победителя от двойката между белгийския Префаксис (Менен) и австрийския хотВолейс (Виена).

Двубоят започна равностойно до 3:3, след което габровци дръпнаха с 6:3 след две атаки на Станислав Петков - Балки и ас на капитана Костадин Стойков. Домакините от Братислава успяха да изравнят при 7:7 и даже да поведат с 8:7 след грешки на Петков и Иван Власев и контра на гърка Димитриос Ефраимидис. КВК Габрово успя да обърне до 12:10 след ас на Петков и контри на Стойков и Власев. Въпреки тайм-аута за наставника на Волей тийм Бранко Пистович, последва нов ас на Петков и 14:10. Второто техническо прекъсване пък дойде при резултат 16:14 след грешка в атака на Ярослав Лех. Последва успешна атака на Ефраимидис и аут на Петков и 16:16. Момчетата на Любо Герасимов веднага си върнаха преднината при 20:16 след атака на Минчо Минчев последвана от блокада и контра на Петков и блок на Власев. В крайна сметка КВК Габрово спокойно взе гейма с 25:21 след страхотна единична блокада на Стойков.

Втората част също тръгна равностойно до 6:6, след което КВК Габрово поведе с 8:6 след атака на Станислав Петков и ас на Минчо Минчев. Двата отбора продължиха равностойно до 13:11, след което разликата нарасна до 15:11 след сервис в аут на домакините и блокада на Красимир Гайдарски. Техническата пауза пък дойде при 16:13 след нова грешка от сервис на Волей тийм. Последваха контра блок-аут на Минчев и три аута на Димитриос Ефраимидис и Милан Хринак - 20:13 и тайм-аут за Бранко Пистович. Габровският тим направи резултата 23:14 след нов ас на Минчев, след което без проблеми затвори гейма с 25:15 след отлична блокада на Иван Власев.

Третият гейм стартира по-добре за Волей тийм, който поведоха с 5:3 след два аса на Милан Бенчич. Веднага последва равенство при 5:5 след сервис в аут на Бенчич и контра на Минчо Минчев. Габровци даже успяха да поведат със 7:5 след блокада на Краси Гайдарски и контра на Станислав Петков и с 8:6 след атака през центъра на Гайдарски. Последва грешка в атака на Ярослав Лех и 9:6. Разликата нарасна до 11:7 след ас на Минчев. Резултатът стана 13:8 след силна контра на Костадин Стойков. Втората техническа пауза дойде при 16:11 за габровския тим след блок-аут на Минчев. Последваха ас на разпределителя Добромир Димитров и мощна контра през центъра на Краси Гайдарски и 18:11. Преднината на българските вицешампиони стана 22:13, след което КВК Габрово спечели гейма с убедителното 25:15 след ас на влезлия като резерва Илиян Георгиев, а с това и мача с 3:0.

Най-полезен за габровския тим стана Минчо Минчев с 15 точки (1 блок, 3 аса и 58% ефективност в атака), а Станислав Петков добави 13 точки (1 блок, 3 аса, 50% ефективност в атака, 56% позитивно и 22% перфектно посрещане) за победата. За домакините от Братислава Ярослав Лех реализира 13 точки.

ВОЛЕЙ ТИЙМ (БРАТИСЛАВА, СЛОВАКИЯ) - КВК ГАБРОВО 0:3 (21:25, 15:25, 15:25)