Григор стигна до дуел с Дел Потро след мач с 14 пробива (видео)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров преодоля втория кръг на турнира от сериите "Мастърс" в Париж, след като пречупи поставения под номер 16 в схемата Фабио Фонини с 2:1 сета (6:3, 5:7 и 6:2). Срещата беше непредсказуема с оглед 14-те извършени пробива (общо 29 изиграни гейма), които я оприличиха на женски двубой. В следващия кръг Димитров се изправя срещу поставения под номер 4 Хуан Мартин дел Потро (Аржентина).

Мачът започна по много лош начин за нашия състезател. Италианецът успя пробие още в първия гейм при първия си брейкбол. Григор съумя бързо да изравни резултата и да заличи предимството на съперника, след което направи 2:1 в своя полза. При 2:2 гейма Димитров отново допусна пробив на подаването си, но пак успя да го върне още при следващата възможност. Нашето момче записа четири поредни гейма и затвори сета.

След седмия сет Фонини поиска медицински таймаут, след като преди това се накара здраво на съдията на стола. При 4:3 в своя полза Гришо си спечели два скрити сетбола, като се възползва от втория. При 5:3 не даде точка на Фонини и завърши сета - 6:3. В първия сет италианецът допусна цели четири двойни грешки срещу една за Гришо.

Вторият сет стартира с пробив за Григор, след като Фонини допусна решаваща двойна грешка при брейкбол. Димитров затвърди пробива след тежко сервиране с два брейкбола, което завърши с ас за 2:0. В третия гейм хасковлията поведе с 15:40 в търсене на 3:0, но италианецът издържа. Фонини спечели три поредни гейма и взе предимство. Григор успя да изравни, спечелвайки своя сервис. Фонини направи елементарна грешка на мрежата за 15:40. Въпреки че стигна до равенство 40:40, италианецът загуби гейма.

Българинът обаче не успя да затвърди постигнатото и лесно допусна изравняване - 4:4. Следващите два гейма нетрадиционно за срещата преминаха без пробиви. Димитров сервираше при 5:6, търсейки тайбрек. Българинът направи страхотна къса топка за 30:15. Геймът обаче завърши в полза на Фонини след непредизвикана грешка на Григор - 7:5 за италианеца и 1:1 сета.

В третия сет Григор взе нещата в свои ръце и нареди два последователни пробива. При 1:1 нашият състезател направи превъзходен ретур и завърши пробива. При 3:1 и сервис на Фонини Димитров регистрира 0:40 в своя полза и лесно стигна до преднина от 4:1, след което трябваше да сервира.

Гришо сякаш се отпусна и изостана с 0:40. Върна две точки, но в крайна сметка загуби един пробив преднина - 4:2. Дойде ред на нашето момче да поведе традиционно с 0:40, имайки три последователни скрити мачбола. Григор ги изпусна, но след това успя да затвори гейма - 5:2 и сервис за мача. При сервирането 22-годишното момче от Хасково успя да спечели и се поздрави с успеха.

И двамата тенисисти не сервираха убедително, но Фонини направи двойно повече двойни греши (8:4) и записа по-ниска успеваемост при първи и втори сервис - сътветно 59% срещу 77% и 29% срещу 32%.

За класирането си на 1/8-финалите Димитров заработи 34 020 долара от наградния фонд и 90 точки за световната ранглиста.

Снимки: Getty Images/Guliver