Късен гол попари Иван Иванов и Базел в Букурещ (видео)

Базел пропусна отлична възможност да запише втора победа като гост в тазгодишното издание на Шампионската лига. Швейцарският тим, за който цял мач игра Иван Иванов, завърши 1:1 със Стяуа, след като допусна изравнително попадение в 88-ата минута. Негов автор стана Леандро Тату, а за Базел в началото на второто полувреме се разписа Марсело Диас.

Базел има 4 точки и е трети в група "Е", където лидери с по 6 точки са Челси и Шалке 04. Стяуа е на дъното с 1 точка и почти загуби шансове за първите две места.

Старши треньорът на Стяуа Лауренциу Регенкампф отново остави на пейката Пантелис Капетанос и пусна като единствен нападател Федерико Пиовачари, който се разписа в 7 от предишните 8 мача на тима. Сред резервите личеше името на Александру Чипчу, който в края на миналия сезон претърпя тежка контузия и днес за първи път попадна в групата за двубой от Шампионската лига.

За Базел дебют направи халфът Серей Дие. В атака старши треньорът Мурат Якин заложи на добре познатото трио Марко Щрелер, Валентин Щокер и Мохамед Салах.

Началните минути бяха за румънците, които отправиха един по-опасен удар чрез Летовлевичи. Базел обаче отвърна веднага с изстрел на Щрелер, спасен от Татарашану. В 12-ата минута Иван Иванов беше много близо до гола, но направи сериозен пропуск. Българинът се оказа непокрит след центриране от корнер и стреля с крак, но Георгиевски се оказа последна преграда за топката по пътя й към мрежата.

В следващите минути и двата тима имаха възможности да поведат, но Татарашану се справи с удари на Салах и Щрелер, а вратарят на Базел Ян Зомер парира шутове на Станчу и Танасе. В 30-ата минута Бехранг Сафари пропусна най-чистото положение за швейцарите, а в края на полувремето и гредата спаси Стяуа след удар на Щрелер.

Базел излезе напред в резултата в 48-ата минута, когато Летовлевичи сгреши фатално, последва пас на Щрелер към Марсело Диас, който, без да се бави, с параболичен удар направи безпомощен Татарашану. Домакините се опитаха да реагират, но по-интересните положения отново бяха пред тяхната врата и само неточни мерник на Щрелер и Фабиан Фрай остави интригата.

Все пак, в 64-ата минута Стяуа имаше чудесен шанс да изравни, но Зомер се намери великолепно. Румънците продължиха да атакуват, но действията им бяха хаотични и не носега никаква изненада за защитата на Базел. В 88-ата минута обаче бранителите на гостите изпуснаха резервата Тату и той зарадва феновете на "Национал Арена", засичайки от воле центриране от десния фланг - 1:1. Това бе първи гол за румънския първенец в турнира след 268 "сухи" минути.

СТЯУА - БАЗЕЛ 1:1 (0:0)