Тренто на полуфинал в Бетим след бързо 3:0 над Панасоник Пантърс (ГАЛЕРИЯ)

Четирикратният световен клубен шампион по волейбол за мъже - италианският Тренто Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, се класира за полуфиналите на клубния Мондиал в Бетим (Бразилия). Момчетата на наставника Роберто Серниоти надиграха категорично японския Панасоник Пантърс (Хираката) с 3:0 (25:18, 25:19, 25:22) в последния си мач от предварителна Група "А", игран тази нощ пред около 1200 зрители в зала ""Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага".

Така трентинци завършиха на 2-ро място със 7 точки след 2 победа и 1 загуба и с една по-малко от победителя в групата - аржентинския UPCN (Сан Хуан). По този начин на полуфиналите Цецо Соколов и компания ще срещнат победителя в Група "В" - носителя на титлата в европейската Шампионска лига - руския Локомотив (Новосибирск). В другата полуфинална среща аржентинците от UPCN ще спорят с домакините от Сада (Крузейро), които завършиха 2-ри в Група "В". Полуфиналите Тренто - Локомотив и UPCN - Сада са тази вечер (19 октомври) съответно от 21,30 и 00,00 часа през нощта срещу събота българско време.

Срещата започна равностойно до 5:5, след което трентинци дръпнаха с 8:5 след грешка от сервис на Тацуя Фукузава последвана от блокади на Матео Бургщалер и португалския национал Алешандре Ферейра. Разликата леко нарасна при 12:8 след контраатака-пайп на Ферейра, което накара наставникът на Панасоник Пантърс Масаши Намбу да вземе тайм-аут. Въпреки това, втората пауза дойде при 16:13 за шампионите след грешка от сервис на Фукузава. Последваха две грешки на японците и 18:13. Резултатът стана 22:15 след поредна грешка на японския тим и силна контра на Филипо Ланца. В крайна сметка Тренто спокойно взе гейма с 25:18 след силна атака от втора линия на Цветан Соколов и поведе с 1:0.

В началото на втората част трентинци бързо поведоха с 3:0 след две грешки в атака на Тацуя Фукузава и блокада на Цецо Соколов. Разликата се запази до техническото прекъсване, което дойде при 8:5 след пусната топка на американския разпределител Донълд Съксо. Последваха два аса на Филипо Ланца и поредна грешка на японците и 11:5. Преднината на шампионите нарасна до 15:8 след блокада на Матео Бургщалер и 16:9 след блок-аут на Цецо Соколов. Двата тима продължиха равностойно до 21:14, след което Цецо Соколов и компания без проблеми затвориха гейма в своя полза при 25:19 след блокада на Емануеле Бирарели.

Третият гейм също стартира добре за трентинци, които дръпнаха с 3:1 след атака на Цецо Соколов и грешка на Кунихиро Шимицу. Последва равенство при 5:5 след грешки на Соколов от сервис и на Алешандре Ферейра в атака. Волейболистите на Панасоник Пантърс дори успяха да поведат с 8:6 след атака на Шимицу и контра на Шинджи Кавамура. Последваха нови две грешки на японците и страхотна блокада на Цецо Соколов и 9:8 за Тренто. Двата тима продължиха равностойно до 16:15. Разликата нарасна до 20:16 след две отлични блокади на влезлия като резерва Микеле Федрици и грешка в атака на бразилския национал Данте Амарал. В крайна сметка момчетата на Роберто Серниоти спечелиха гейма с 25:22 след бърза атака през центъра на Емануеле Бирарели, а с това и мача с 3:0.

Цветан Соколов отново стана най-полезен за трентинци с 13 точки (3 блока, 1 ас и 48% ефективност в атака), а Филипо Ланца добави 9 точки (1 блок, 2 аса, 43% ефективност в атака и 75% перфектно посрещане) за победата. За тима на Панасоник Пантърс Кунихиро Шимицу завърши с 11 точки.
ТРЕНТО: Доналд Съксо 2, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 13, Филипо Ланца 9, Алешандре Ферейра 7, Емануеле Бирарели 6, Матео Бургщалер 7 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици 6)
Старши-треньор: Роберто Серниоти
ПАНАСОНИК ПАНТЪРС: Хидеоми Фукацу, Тацуя Фукузава 8, Шиня Ямазое 4, Кунихиро Шимицу 11, Данте Амарал 6, Кенджи Ширасава 1 - Такеши Нагано-либеро (Такахиса Отаке, Сого Ватанабе, Юки Ито 2, Шинджи Кавамура 3, Юсуке Мацута)