Страхотен Цецо Соколов с 33 точки! Тренто с драматична загуба с 2:3 на световното клубно

Четирикратният световен клубен шампион по волейбол за мъже - италианският Тренто Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, допусна драматична загуба на Мондиала в Бетим (Бразилия). Момчетата на наставника Роберто Серниоти отстъпиха на шампиона на Южна Америка - аржентинския UPCN (Сан Хуан) с 2:3 (25:22, 23:25, 22:25, 25:16, 13:15) във втория си мач от предварителна Група "А", игран тази вечер пред над 1500 зрители в зала ""Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага". Трябва да се отбележи, че това е първа загуба в историята за Тренто на световното клубно първенство. от 2009 година насам. До сега шампионите имаха 21 победи от 21 мача.

Така трентинци имат 4 точки след 1 победа и 1 загуба и са с реални шансове за класиране на полуфиналите. За целта Цецо Соколов и компания трябва да победят японския Панасоник Пантърс (Хираката) в последната си среща. От друга страна аржентинците от UPCN са с 5 точки след 2 победи от 2 мача и са почти сигурни полуфиналисти, но за да бъдат на 100% във финалната четворка трябва да спечелят поне два гейма срещу иранския Калех (Амол). Двубоите UPCN - Калех и Тренто - Панасоник Пантърс са утре вечер (18 октомври) съответно от 20,00 и 02,00 часа през нощта срещу събота българско време.

Срещата тръгна малко по-добре за трентинци, които поведоха с 4:2 след сервис в аут на Хавиер Филарди и отлична блокада на Филипо Ланца. Веднага последва равенство при 4:4 след сервис в аут на американския разпределител Донълд Съксо и грешка в атака на Ланца. Шампионите си върнаха преднината при 7:5 след силна атака от втора линия на Цветан Соколов и ас на Ланца и при 8:6 след технично отиграване на Съксо. Постепенно UPCN изравни при 9:9 след бърза атака през центъра на Хосе Хорхе Сантос - Жуниор и ас на бразилския национал Тео Лопеш. Равенството се запази до 12:12, след което Тренто дръпна с 15:12 след атака през центъра на Емануеле Бирарели, аут на румънеца Богдан Олцеану от аржентинския тим и ас на Цецо Соколов. Въпреки прекъсването за наставника на UPCN Фабиан Армоа, техническата пауза дойде при 16:13 след блокада на Бирарели. Разликата нарасна до 20:15 след няколко успешни атаки на португалския национал Алешандре Ферейра. Шампионите на Южна Америка върнаха три точки за 20:18 след нова атака през центъра на Жуниор, бъркана топка на Съксо и ас на Тео Лопеш. Цецо Соколов и компания успяха да си върнат преднината при 23:19 след контра на Матео Бургщалер и отлична блокада на на българския диагонал, след което спокойно взеха гейма с 25:22 след блок-аут на Ланца.

Втората част започна напълно равностойно до 5:5, след което UPCN поведе със 7:5 след атака през центъра на Мартин Рамос и аут на Цецо Соколов и с 8:6 след нова атака на Рамос. Последваха грешка от сервис на Рамос и ас на Алешандре Ферейра и 8:8. Играта продължи точка за точка до 11:11, след което аржентинците отново дръпнаха с 13:11 след нови две атаки на Рамос. Тренто веднага изравни при 14:14 след две силни атаки на Цецо Соколов. Второто техническо прекъсване пък дойде при минимална преднина за момчетата на Роберто Серниоти - 16:15 след грешка в атака на Богдан Олцеану от UPCN. Последва нов ас на Ферейра и 17:15. Аржентинците моментално изравниха при 17:17 след сервис в аут на Ферейра и силна контра през центъра на Жуниор. Двата тима се "захапаха" и запазиха равенството до 23:23, но в крайна сметка волейболистите на UPCN измъкнаха гейма с 25:23 след грешка от сервис на Емануеле Бирарели и атака в аут на Филипо Ланца.

Третият гейм стартира с две успешни атаки на Цецо Соколов и 2:0. Разликата леко нарасна до 4:1 след контра блок-аут на Алешандре Ферейра. Постепенно UPCN успя да изравни при 6:6 след атака от втора линия на Тео Лопеш и аут на Филипо Ланца. Все пак техническата пауза дойде при 8:7 за трентинци след поредна атака на Цецо Соколов. Резултатът стана 10:8 след отлчна блокада на американския разпределител Донълд Съксо. Последва поредно равенство при 12:12 след блок-аут на Жуниор и контра на Хавиер Филарди. UPCN дори успя да поведе с 14:12 след силна контра на Лопеш и бъркана топка на Съксо, което накара Роберто Серниоти да вземе тайм-аут. Въпреки това, второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за аржентинския тим след грешка от сервис на Цецо Соколов. Последва блокада на Мартин Рамос и 17:14. Независимо от усилията на шампионите от Тренто, UPCN запази преднината си до 21:18 след ас тип "чекмедже" на Лопеш. В крайна сметка UPCN спечели гейма с 25:22 след сервис в аут на Ланца и поведе с 2:1.

Четвъртата част също започна по-добре за шампионите от Тренто, които дръпнаха с 4:2 след атака на Алешандре Ферейра и блокада на Матео Бургщалер. Разликата нарасна до 7:4 след нова атака и ас на Цецо Соколов и до 8:5 след грешка при мрежата на аржентинците. Разликата се запази до 12:9, след което последваха блок-аут на Филипо Ланца и ас на Бургщалер и 14:9. Трентинци запазиха преднината си до 16:11 след ас на Цецо Соколов. Предимството на шампионите нарасна до 20:13 след атака в аут на Тео Лопеш и блокада на Бургщалер. Тренто без проблеми спечели гейма с убедителното 25:16 и вкара мача в тайбрек.

Петият решителен гейм стартира отлично за Тренто, които поведоха с 3:1 след блокада и контра блок-аут на Цецо Соколов. Разликата нарасна до 6:3 след нов блок на Соколов. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:5 след успешна атака на Филипо Ланца и ас на Соколов. Последва равенство при 8:8 след блокада на Мартин Рамос и бъркана топка на Донълд Съксо. Волейболистите на UPCN успяха даже да поведат при 11:9 след две грешки в атака на българския диагонал. Трентинци моментално изравниха при 11:11 след бърза атака през центъра и ас на Емануеле Бирарели. В крайна сметка UPCN измъкна трудно гейма с 15:13 след сервис в аут на Алешандре Ферейра и страхотна блокада на Жуниор срещу Цецо Соколов, а с това и мача с 3:2.

Над всички за трентинци отново бе Цветан Соколов със страхотните 33 точки (5 блока, 4 аса и 57% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха. За тима на UPCN центърът Хосе Хорхе Сантос - Жуниор завърши с 20 точки (3 блока, 1 ас и 76% ефективност в атака), а Тео Лопеш добави още 14 точки (1 блок, 3 аса и 38% ефективност в атака) за победата.

UPCN (САН ХУАН, АРЖЕНТИНА) - ТРЕНТИНО ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 3:2 (22:25, 25:23, 25:22, 16:25, 15:13)
UPCN: Демиан Гонсалес 1, Тео Лопеш 14, Богдан Олцеану 9, Хавиер Филарди 6, Хосе Хорхе Сантос - Жуниор 20, Мартин Рамос 13 - Себастиан Гарок-либеро (Родриго Перес Лопес, Лукас Тел, Николас Ласо 2, Себастиан Фернандес)
Старши-треньор: Фабиан Армоа
ТРЕНТО: Доналд Съксо 1, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 33, Филипо Ланца 13, Алешандре Ферейра 15, Емануеле Бирарели 9, Матео Бургщалер 9 - Масимо Колачи-либеро (Джакомо Синтини, Себастиан Соле)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.