Ники Пенчев не игра, но Ресовия спечели Суперкупата на Полша след драматично 3:2 над ЗАКСА (ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на Полша Асеко Ресовия (Жешув), където от този сезон ще играе българският национал Николай Пенчев, спечели и Суперкупата на страната. Възпитаниците на треньора Анджей Ковал се наложиха много трудно и драматично над носителя на Купата на Полша ЗАКСА (Кенджежин-Кожле) с 3:2 (22:25, 25:19, 25:23, 21:25, 15:13) в мач, игран снощи в зала "Арена" в Познан и продължил над 3 часа.

Ники Пенчев, който във вторник следобед се завърна с националния отбор на България за младежи до 23 години от световното първенство в Бразилия, пътува сутринта за Полша и бе в залата, за да гледа своите нови съотборници. Срещата продължи над 3 часа, защото при 24:22 за Ресовия в третия гейм спря тока в залата за повече от 30 минути.

Шампионите от Ресовия започнаха силно и благодарение на Давид Конарски и унгареца Петер Вереш успяха да поведат с 8:5 и 16:11 в първия гейм. Волейболистите на ЗАКСА, обаче, съумяха да изравнят при 20:20 след силна игра на холандеца Дик Коой, след което даже да вземат гейма с 25:22 след блокада на Михал Ручяк. Втората част бе равностойна до втората техническа пауза, който дойде при 16:15 за Ресовия. След това воденият от Анджей Ковал тим увеличи преднината си и спечели гейма с 25:19 след силна игра в атака на Конарски.

Ресовия продължи със силната си игра и в началото на третия гейм, като поведе с 5:1. Шампионите запазиха преднината си до 12:9 и 17:14, но след това допуснаха равенство при 19:19 след две атаки на Доминик Витчак. Равенството се запази до 22:22, когато последваха две силни атаки на Петер Вереш и 24:22 за Ресовия. В този момент спря тока в залата, което продължи повече от 30 минути. След подновяването на играта Ресовия успя да затвори гейма в своя полза при 25:23 след нова атака на Вереш и да поведе с 2:1.

Четвъртата част тръгна равностойно до към 10-та точка, след което волейболистите на ЗАКСА постепенно успяха да дръпнат в резултата благодарение на силните си сервиси и отлична игра в атака на Доминик Витчак. В крайна сметка момчетата на треньора Себастиан Швидерски спечелиха спокойно гейма с 25:21 след нова атака на Витчак и вкараха мача в тайбрек. Петият решителен гейм започна с няколко миниобрата, след което Ресовия дръпна с 10:7. ЗАКСА не се предаде и успя да изравни при 13:13 след атака през центъра на Марчин Мозджонек, аут на Петер Вереш и блокада на влезлия като резерва Гжегож Боциек. Шампионите от Ресовия все пак спечелиха гейма с 15:13, а с това мача с 3:2 и Суперкупата на Полша.

Волейболистите на Ресовия получиха чек за 30 000 полски злоти (б.р. над 7000 евро), а Давид Конарски, който бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача, получи чек за 5000 полски злоти.

АСЕКО РЕСОВИЯ (ЖЕШУВ) - ЗАКСА (КЕНДЖЕЖИН-КОЖЛЕ) 3:2 (22:25, 25:19, 25:23, 21:25, 15:13)
РЕСОВИЯ: Фабиан Джизга, Давид Конарски, Лукаш Перловски, Пьотър Новаковски, Петер Вереш, Алех Акрем - Кжиштоф Игначак-либеро (Йохен Шьоопс, Пол Лотмън, Лукаш Тихачек)
Старши-треньор: Анджей Ковал
ЗАКСА: Павел Загумни, Доминик Витчак, Юрий Гладир, Лукаш Вишниевски, Дик Коой, Михал Ручяк - Пьотър Гачек (Марчин Мозджонек, Гжегож Пилаж, Гжегож Боциек, Дейниъл Люис)
Старши-треньор: Себастиан Швидерски.