Балотели спаси Милан в 93-ата минута след много спорна дузпа (видео)

Звездата на Милан Марио Балотели спаси "росонерите" с изравнителен гол от дузпа в 93-ата минута. Всичко това се случи след много, много спорна дузпа при гостуването на италианския отбор на Аякс в Шампионската лига. Малко по-рано бранителят на холандците Стефано Денсвил бе открил с глава след корнер и тъкмо когато домакините се виждаха победители, дойде много спорното решение на шведския съдия Йонас Ериксон.

Наставникът на четирикратните еврошампиони Франк де Бур заложи на традиционната за клуба схема 4-3-3, докато колегата му Масимилиано Алегри излезе с т.нар. "борче" - 4-3-2-1. Напред атаката на Милан се водеше от "блудния син" Балотели, подпомаган от Робиньо и завърналия се след контузия капитан Рикардо Монтоливо. В състава на "червено-черните" отсъстваше плеймейкърът от последните мачове Валтер Бирса.

Срещата в Амстердам бе с най-голяма тежест за вечерта в Шампионската лига от гледна точка на историята - на терена бяха колоси на световния футбол с общо 11 титли от турнира и общо 28 международни отличия.

Младият отбор на домакините започна по-силно мача и в петата минута вратарят на италианците Кристиан Абиати бе изправен пред изпитание. Нападателят на Аякс Колбейн Сигторсон се оказа на голова позиция отляво, но Абиати успя да избие удара му и да предотврати откриването на резултата. В 18-ата минута лявото крило на холандците Виктор Фишер опита късмета си с чудесен шут, но кълбото профуча покрай вратата на Дявола.

В средата на полувремето Аякс наложи преса по терена и това даде резултат. В 27-ата минута десетката на домакините Сим де Йонг за малко не засече центриране отляво на Фишер и така двете нули се запазиха на "Амстердам Арена". В 35-ата минута Лерин Дуарте накара Абиати да избива под гредата коварен шут от фаул, а секунди по-късно бранителят Никлас Мойсандер стреля опасно с воле от границата на наказателното поле, но топката мина над целта.

Отборът на Алегри започна по различен начин втората част. В 49-ата минута Кевин Констант намери на границата на вратарското поле Монтоливо, чийто удар обаче бе спасен от вратаря Джаспър Килесен. Аякс отговори в 56-ата минута с изстрел с глава в ръцете на Абиати от страна на Сигторсон. В 62-ата минута Балотели бе на косъм от гола, но чудесен удар на голмайстора на "росонерите" с десния крак бе избит виртуозно от холандския страж в гредата.

След още 1-2 интересни разбърквания в наказателното поле на Аякс, тимът от Амстердам взе нещата в свои ръце. В 88-ата минута гол на домакините бе отменен правилно заради игра с ръка на атакуващ футболист, а минута по-късно грешка на Филип Мексес накара Абиати да показва майсторство и да избива голов удар от долния си ляв ъгъл. След последвалия корнер обаче защитниците на Милан оставиха Денсвил непокрит на три метра от вратата и попадението стана факт - 1:0 за Аякс в 90-ата минута.

Сега пък италианците се хвърлиха напред през глава и веднага имаше голова възможност пред десния им бек Иняцио Абате. След изстрел на италианския национал обаче кълбото бе изчистено от бранител от голлинията. В 93-ата минута резервата на холандците Майк ван дер Хоорн падна в наказателното поле заедно с Балотели и съдията от Швеция отсъди дузпа.

Повторенията показаха, че решението е твърде спорно, но така или иначе зад топката застана СуперМарио. Секунди по-късно дузпаджията на Дявола направи без проблеми 1:1, с което бе фиксиран крайният резултат. Милан е на второ място в групата с актив от 4 точки, а лидер е Барселона с 6. Аякс остава трети, а Селтик е последен от карето с 0 точки.

АЯКС - МИЛАН 1:0
1:0 Денсвил (90)
1:1 Балотели (93 - дузпа)