Станимира Петрова – момиче за $1 млн.

Станимира Петрова – момиче за $1 млн.

Новата световна шампионка на ринга е гледала десетки пъти филма на Клинт Истууд

Не е задължително за харесвате женски бокс, за да сте плакали на финала на „Момиче за един милион долара“ - велик филм, който през 2004 г. спечели четири награди „Оскар“. Хилари Скуонк бе отличена за играта на главната героиня Маги, Истууд прибра у дома статуетката за най-добър режисьор, а Морган Фрийман за най-добра поддържаща роля.

Десет години по-късно Станимира Петрова стана първата българка със световна титла по бокс. Случайно или не, 23-годишното момиче от Асеновград знае наизуст разтърсващата лента за живота на Маги Фицджералд, гледала я е десетки пъти, черпила е вдъхновение.
Приликата между между новоизгрялата спортна звезда у нас и любимата й актриса Суонк няма как да остане незабелязана. Същите специфично сплетени коси на ринга и същата поразителна усмивка.

Съдбата на Станимира е необикновена. Храброто й сърце я вкарва в бойните спортове от ранна детска възраст. Едва 8-годишна тя вече тренира таекуондо. Талантът й е увенчан с европейска титла в индивидуалната надпревара в словенския град Блед през 2013 г. Тази година тя стана шампионка на планетата отборно в „Арена Армеец“.

Станимира с най-верните си фенове - бащата Николай и майката Анна.

Четири месеца по-късно сътвори фурор на световното по бокс за жени в Чеджу, Република Корея. Стореното от нея по пътя към върха буди респект. На полуфинала тя се разправи с шампионката на планетата от Бриджтаун 2010 и първа в Европа от Ротердам 2011 Елена Савелиева (Русия). На финала надви европейската шампионка Марция Давиде (Италия).

Възходът на асеновградчанката е впечатляващ. За стотина дни тя се изстреля от №19 в световната ранглиста в своята категория до 54 кг, до първото място.

И всичко това като на шега. Преди година една от най-силните таекуондистки у нас трябва да избере свободно-избираем предмет в последната година от следването си в НСА. Спира се на бокса – детската страст на баща й Николай, който някога си метаел да се занимава сериозно с мъжкия спорт с ръкавиците. Той пръв вижда в заблуждаващо крехката физика и външен вид усмихната своя дъщеря заложби на голям шампион на ринга.

Българката печели европейска титла по таекуондо индивидуално (горе вляво), след което съдбата я праща на боксовия ринг.

„Баща ми ми каза още преди седем години, че съм родена за бокс, но тогава не му повярвах. Днес вярвам, че тази световна титла е само началото. Мечтая за олимпийско злато“, казва Станимира. Тя обаче ще трябва да бъде търпелива.

На игрите в Рио 2016 нейната категория не е сред включените от МОК. Това означава, че българската Хилари Суонк има на разположение шест години, за да се подготви, за да се качи върху Олимп в Токио 2020.

В бокса прохожда при легендата
Александър Христов в Пловдив

Личен треньор на Станимира Петрова в бокса в Пловдив е легендарният Александър Христов. В историята на този спорт в България срещу името му стоят световна титла от Тампере'93, световна купа от Банкок'94, две европейски титли от Будапеща'85 и Торино'87 и европейска купа от Ленинград'86. Връх в кариерата му е олимпийското сребро от Сеул'88. Любопитното е, че навремето и той се боксира в категорията, в която сега Станимира стана шампионка на планетата - до 54 кг. За 380 мача на ринга Христов губи само 15 и се гордее с факта, че е сред малцината, на които никога не са им чупили носа.

Заедно с баща й той пръв съзира в нея огромен потенциал за бокс. В националния отбор момичето работи при селекционера Павел Сяров. „За всичко има време. Знаех, че мога да постигна много, но не очаквах, че успехът ще дойде толкова бързо“, казва Станимира.

Влади ЛАЗАРОВА, "Преса"

Последвайте каналите ни в:

Още от Булевард

Виж всички

Водещи Новини

Видео акценти