Доминация по баварски: 10 т. аванс след победа №10 (видео + галерия)

Шампионът Байерн (Мюнхен) увеличи на 10 точки преднината си на върха след 1:0 при гостуването си на Херта (Берлин) в среща от 13-ия кръг на Бундеслигата. Ариен Робен с красиво изпълнение в 27-ата минута донесе десетата победа на баварците в първенството. Допълнителният плюс за мюнхенци е, че преследвачите Волфсбург и Борусия (Мьонхенгладбах) играят помежду си в неделя. След седмица пък тимът на Джосеп Гуардиола ще има възможността да откаже и Байер (Леверкузен) в директен сблъсък на "Алианц Арена".

Байерн изнесе поредния си силен мач, в който не създаде толкова много чисти положения като друг път, но пък извиси до ново ниво превъзходството си относно притежанието на топката - 78%:22%. При малко повече късмет столичани можеха да шокират съперника си в края, когато в 86-ата минута Джон Антъни Бруукс пропусна от няколко метра. Това обаче нямаше да бъде логично, защото под другата рамка Томас Крафт отрази няколко 100-процентови положения, нереализирани най-вече от Роберт Левандовски.

Херта (Берлин) - Байерн (Мюнхен) 0:1

Получилите почивка срещу Манчестър Сити през седмицата Марио Гьотце и Томас Мюлер се завърнаха в титулярния състав на гостите. Единствената изненада на Пеп беше, че постави Робен на позиция зад двамата централни нападатели, а Гьотце зае обичайното за холандеца място на дясното крило.

Левандовски пропусна да открие още във 2-ата минута, когато стреля над гредата от около 8-9 метра. Десет минути по-късно полският нападател на гостите внесе суматоха в полето на Томас Крафт с прострелно подаване, което обаче не беше засечено от никого. В 18-ата минута вратарят пък отрази слаб изстрел на Томас Мюлер отблизо. Две минути след това и Франк Рибери пропусна от аналогична ситуация.

Все пак в 27-ата минута нищо не успя да спре Робен, който заби кълбото в мрежата със стилен шут с левачката. След него Мюлер и Хуан Бернат се записаха в списъка с пропусналите изгодни възможности.

В 37-ата минута Робен засече с коляно и малко не му достигна за втори гол. "Гостоприемството" на защитата на Херта продължи, но на Мюлер не му стигна игрището, за да направи 2:0 в 40-ата минута, след като задмина вратаря Крафт.

Срещата продължи в същия дух и през второто полувреме, в което Байерн започна да играе още повече с топката и за футболистите на Йос Лухукай стана събитие, когато успяваха да я докопат.

Както обикновено става този сезон, шампионите видимо свалиха темпото след час игра. Тогава и домакините стигнаха до първата си чиста опасност пред Мануел Нойер. В 61-ата минута те организираха много силна атака, но сгрешиха при подаването в края. Секунди по-късно техен гол беше правилно отменен заради засада, но положенията пред вратата на Байерн не спряха. Влезлите като смени Саломон Калу и Рони внесоха напрежение, с което германският национал се справи.

Кратката почивка в редиците на Пеп тийм беше последвана от силен натиск в заключителните десетина минути. Така Крафт на два пъти се справи с останалия сам срещу него Левандовски.

Байерн вече е в серия от 52 поредни срещи за първенство, в които не губи, ако Жером Боатенг е бил на терена. В същото време това беше 28-ми пореден двубой, в който съставът побеждава, ако Робен е отбелязал.

Херта пък вече е само на 2 точки от изпадащите, а през следващия уикенд го очаква тежко гостуване в Мьонхенгладбах.