Барса продължава напред, Меси вече е рекордьор по голове (видео)

Отборът на Барселона се класира за 1/8-финалите в Шампионската лига след победа с 2:0 като гост на Аякс в четвъртата си среща в група "F". Лионел Меси отбеляза и двете попадения и вече има 71 в сметката си, колкото е натрупал и рекордьорът Раул. Другият преследвач Кристиано Роналдо е със 70 гола. Каталунците събраха девет точки и водят с недостижимите седем пред третия Аякс.

Луис Суарес се завърна в европейските турнири, партнирайки си с Лионел Меси и Неймар. Чави Ернандес и Иван Ракитич играха заедно за пръв път през сезона, като каталунският ветеран се движеше отляво. Марк Бартра се появи в центъра на гостуващата защита.

Двата тима се сбориха за топката с началото на срещата. Домакините играеха смело и в търсене на териториално надмощие. В четвъртата минута Неймар прати топката в мрежата, но след явна засада на асистента Жорди Алба. Силесен и Серхио Бускетс имаха физически проблеми в първите минути, но бързо отново бяха готови за битка.

Между 18-ата и 28-ата минута холандците създадоха поредица от опасности пред Марк-Андре тер Стеген. Нападенията им бяха остри и пронизващи защитата, но не достатъчно завършени. В 18-ата минута Андерсен стреля мощно от 20 метра, като топката профуча покрай дясната греда на вратаря. В 26-ата Клаасен отправи превъзходен удар от въздуха, но Тер Стеген изби. В тези минути каталунците не успяваха да изнесат топката и бяха сериозно натиснати от своя опонент.

В 31-ата "блаугранас" създадоха чудесно положение, но Силесен сложи крак и спечели битката сам срещу Алба. "Лос кулес" съумяха да излязат с гол напред след груба грешка на Силесен в 36-ата минута. Вратарят излезе неразчетено на страничната граница на наказателното поле, загуби битката с Марк Бартра, след което Меси с глава насочи топката в мрежата - 0:1. Това беше гол номер 70 за Лео в Шампионската лига в неговия 90-и мач. С това попадение аржентинецът изравни Кристиано Роналдо и се доближи до рекордьора Раул. В крайна сметка гостите от "Камп Ноу" успяха да вземат преднина без да превъзхождат съперника си.

С началото на втората част тимът на Луис Енрике пое инициативата, докато Аякс трудно организираше играта си. В 50-ата минута Неймар нацели близката греда, след като съдията не видя фаул в нападение. В 59-ата Луис Суарес беше изведен сам срещу вратаря, но Силесен парира с крак. При последвалата добавката отдалеч Меси уцели мрежата от външната страна.

В 61-ата Чави нанесе добър изстрел от 19 метра, при който топката попадна в ръцете на стража. В 67-ата холандският тим загатна за уменията си в атака, а "лос кулес" за слабостите си в отбрана. Сереро центрира на далечната греда, където абсолютно сам Аркадиуш Милик плонжира и стреля с глава, но нямаше късмет, след като топката се удари в гредата. В 71-ата съдията извади втори жълт картон на Велтман. Централният бранител спря непозволено Меси и беше изгонен.

В 76-ата току-що появилият се на терена Педро асистира на Лео Меси за неговия исторически гол номер 71. Аржентинецът направи двойно подаване с канарското крило, надбяга своя пазач и с шпагат насочи отблизо в мрежата - 0:2 и изравнен рекорд на Раул за най-много голове в Шампионската лига. В добавеното време "блаугранас" изпуснаха още едно много изгодно положение за гол, открило се пред Педро.

Барселона успя да се отърси след двете поредни загуби в Примера и поразклатеното доверие, макар че днес не убеди с играта си. Битката в групата ще е за първото място, където Пари Сен Жермен има точка аванс.