Казийски и БГ Тренто обърнаха Войводина с 3:1 за Купата на CEV (видео)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и италианският Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) започнаха с победа участието си във втория по сила европейски клубен турнир за Купата на CEV. Момчетата на българския треньор Радостин Стойчев обърнаха и надиграха като гости сръбския Войводина НС Семе (Нови Сад) с 3:1 (22:25, 25:21, 26:24, 25:18) в първи мач от 1/16-финалите на турнира, игран снощи пред около 850 зрители в зала "Войводина". Първи съдия на срещата пък бе българинът Александър Виналиев.

Реваншът е на 19 ноември (сряда) от 21,30 часа българско време в зала "Пала Тренто". При нова победа трентинци ще се класират за 1/8-финалите, където ще срещнат победителя от двойката между босненския Младост (Бръчко) и израелския Макаби (Тел Авив).

Първият гейм на срещата започна добре за трентинци, които поведоха с 5:2 благодарение на Филипо Ланца. Последва обрат до 8:6 за домакините от Войводина, но след нови силни изяви на Ланца Тренто си върна преднината при 11:8. Разликата се запази до 15:13, след което сърбите направиха нов обрат до 16:15 в своя полза след атаки на диагонала Дражен Лубучич. Казийски и компания отново направиха обрат до 21:19 след серия от сервисите на българската звезда. Тогава на линията за начален удар за Войводина застана резервата Миоград Милутинов. Благодарение на неговите сервиси домакините направиха 5 безоветни точки за 24:21. В крайна сметка момчетата на треньора Страхиня Кожич взеха гейма с 25:22 след успешна атака на Милан Катич.

В началото на втората част Тренто се опита да наложи играта си и да поведе, но въпреки това волейболистите на Войводина дръпнаха с 10:8 благодарения на Дражен Лубурич. Постепенно трентинци обърнаха до 16:13 в своя полза след два аса на Матей Казийски, след което увеличиха преднината си до 19:13 след два блока и контра на Емануеле Бирарели. Домакините успяха да се задържат в гейма и да намалят до 20:21 след силни атаки на Милан Катич. Все пак италианският тим затвори гейма в своя полза при 25:21 след няколко атаки на Казийски и изравни на 1:1.

Третият гейм стартира равностойно като двата тима си размениха на няколко пъти предимството в резултата, за да се стигне до 10:10. След това сърбите дръпнаха с 14:10 след два аса и две успешни контри на Милан Катич. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:11 за Войводина. Последва отпускане от страна на домакините, което пък позволи на Тренто да стопи изоставането си до 19:20 благодарение на атаки на Филипо Ланца. Все пак Войводина стигнаха до геймбол при 24:22 след атака на Михайло Станкович. Но вместо да спечелят гейма сръбските волейболисти, последваха две грешки на Михайло Станкович и 24:24. В крайна сметка Тренто измъкна трудно гейма с 26:24 след атака-пайп на Ланца и блокада на Емануеле Бирарели.

Драматично загубения трети гейм повлия психически на Войводина и в началото на четвъртата част трентинци бързо поведоха с 4:0, а след това с 8:3 благодарение на аржентинския център и национал Себастиан Соле и словашкия диагонал Мартин Немец. Разликата продължи да расте до 13:8 и 16:10 след силни атаки и сервиси на Немец, за да се стигне до крайното 25:18 и 3:1 за Тренто след поредна успешна атака на Филипо Ланца.

Матей Казийски, който игра цял мач за Тренто, стана втори по резултатност с 13 точки (1 блок, 2 аса, 42% ефективност в атака, 33% позитивно и 22% перфектно посрещане) за успеха. Над всички за италианския тим пък бе Филипо Ланца с 22 точки (2 блока, 1 ас, 56% ефективност в атака, 52% позитивно и 29% перфектно посрещане) за победата. За домакините от Войводина Милан Катич реализира 20 точки.

ВОЙВОДИНА НС СЕМЕ (НОВИ САД, СЪРБИЯ) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 1:3 (25:22, 21:25, 24:26, 18:25)
ВОЙВОДИНА: Игор Йованович 5, Дражен Лубурич 15, Михайло Станкович 14, Милан Катич 20, Борислав Петрович 9, Чедомир Станкович 5 - Никола Пекович-либеро (Миодраг Милутинов 1, Стеван Шимич 1)
Старши-треньор: Страхиня Кожич
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 2, Мартин Немец 10, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 13, Филипо Ланца 22, Себастиан Соле 11, Емануеле Бирарели 12 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Тициано Мацоне)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.