Мегаиздънка на "Камп Ноу", Барса отстъпи водачеството (видео+галерия)

Отборът на Барселона шокиращо загуби с 0:1 у дома от Селта в мач от десетия кръг на Примера, игран пред 71 468 зрители на "Камп Ноу". Хоакин Ларивей (55) отбеляза единствения гол, а "блаугранас" нямаха късмет, удряйки четири греди. Каталунският тим игра доста предвидимо в нападение, а в защита липсваше всякакъв синхрон. Така Селта записа втора победа в историята си като гост на "лос кулес". Последният успех датираше от 12 октомври 1942 година, когато "Камп Ноу" още не е бил построен. След загубата Барселона слезе от върха за сметка на еврошампиона Реал Мадрид.

Барселона - Селта - 0:1 Луис Суарес отново стартира като титуляр за "блаугранас" и си партнираше с Лионел Меси и Неймар. Централната защитна двойка беше оформена от Хавиер Масчерано и Жереми Матийо. Впечатление направи присъствието на Рафиня Алкантара в стартовия състав. Едуардо Берисо разчиташе в нападение на Фабиан Ореяна, Хоакин Ларивей и Нолито. Двубоят започна с минута мълчание в памет на починалия тази нощ капитанът на "Барса на петте купи" Густау Биоска.

Барселона - Селта Гостите от "Балаидос" стъпиха по-добре на терена и заложиха капани на своя поотпуснат съперник. Галисците прилагаха успешно дълбока преса и често спираха акциите на каталунците в опасна близост до Клаудио Браво. В шестата минута Суарес изведе Неймар в наказателното поле, но барзилецът беше затворен. В осмата бившият играч на Сантос стреля с глава след пас на Иван Ракитич, но топката беше лесна за Серхио Алварес. Минута по-късно Даниел Алвеш сбърка при овладяването и позволи много опасна контра на опонентите, която обаче не завърши с удар.

Барселона - Селта В 11-ата Ней показа висша класа със страхотно фалцово изпълнение от 22 метра, при което топката се отби от горната греда. В 13-ата Пабло Ернандес разби устата на Серхио Бускетс при въздушен двубой и каталунският халф трябваше периодично да попива кръв до края на полувремето. В 16-ата Селта организира поредна остра контра, която беше спряна от Хавиер Масчерано с цената на нарушение. От 20 метра бившият футболист на Барса Нолито шутира над стената, но и над гредата.

Барселона - Селта В 27-ата Нолито и Хоакин Ларивей си раздадоха добре топката в наказателното поле, но ударът на втория беше спрян от Масчерано. При корнера Ернандес взе високата топка, но не съумя да преодолее Клаудио Браво. В рамките на 30-ата минута Меси изпусна две положения. Вратарят подаде директно на Лео, а аржентинецът беше блокиран след навлизането си в наказателното поле. Малко по-късно Неймар центрира отляво, Меси насочи много опасно към близкия ъгъл, където Алварес показа класа със страхотен рефлекс.

Барселона - Селта - 0:1 В 32-ата Меси стреля, левият бранител Джони се хвърли на шпагат пред голлинията, изби топката, която се удари в горната греда и се отправи към безопасна зона. В 34-ата Меси беше изпуснат в наказателното поле, но стреля с глава над целта. Футболистите на Луис Енрике бъркаха много лесно при изнасянето на топката и опасните контри следваха една след друга, като нещата се разминаваха без точни удари. В 42-ата Суарес шутира от 16 метра, но в обсега на вратаря. Минута по-късно Серхио Алварес отново показа майсторство с чудесен плонж след насочване на Неймар.

Барселона - Селта - 0:1 Второто полувреме започна с нова греда на вратата на гостите. Меси подаде към устремения Жорди Алба, той извади топката, Неймар засече, но нямаше късмет и тя се удари в напречната греда. В 52-ата Лео Меси изведе Суарес, но уругваецът предпочете финт и допуснат топката да му бъде избита. В 53-ата Матийо се хвърли жертвено на шпагат.

Барселона - Селта - 0:1 В 55-ата Селта успя да накаже колебливата игра на Барса в защита. Даниел Алвеш поиска фаул, а Серхио Бускетс и Матийо станаха свидетели на страхотна комбинация между Нолито и Ларивей. Фланговият футболист изведе технично с пета централния нападател, който хладнокръвно завърши в мрежата с удар от 13 метра. Играта на каталунците не вървеше, а "небесносините" се бранеха с много футболисти.

В 65-ата Меси откри начин да стреля, при което Алварес изби с крак. В 66-ата Лучо направи двойна смяна, пускайки Педро Родригес и Чави Ернандес вместо Рафиня и Бускетс. В 70-ата Суарес получи шанс да реализира с глава, ала го пропиля, стреляйки в ръцете на вратаря. В 72-ата уругваецът си спечели несъществуващ фаул, след който Меси стреля прекалено неточно.

Гостите продължиха да застрашават вратата на Барселона. В 78-ата страхотният днес Нолито намери топката от въздуха, но Браво изби. При добавката само късметът помогна на каталунците, след като Шарлийз не очакваше топката. В 80-ата минута Меси стреля от 27-метров фаул, а топката се отби от външната страна на напречната греда - четвърта греда в актива на домакините. До края вратарят Алварес направи още две страхотни спасявания, а стихийният натиск на каталунците не роди нищо освен няколко влизания в наказателното поле и доста неточни подавания.

Барселона - Селта - 0:1 Барселона вече изостава на две точки от Реал Мадрид, след като само преди седмици имаше аванс от четири точки пред "белите". До края на кръга момчетата на Луис Енрике може да се смъкнат до петата позиция. Селта продължи с добрите игри и заема шестото място.

Снимки: Getty Images/Guliver