"Контра": Заслужи ли Италия класирането за сметка на Хърватия

Борбена Пиронкова преклони глава пред Цибулкова (видео + галерия)

Най-добрата българска тенисистка Цветана Пиронкова започна със загуба участието си на Турнира на шампионките в зала "Арена Армеец" в София с награден фонд 750 000 долара. 27-годишната пловдивчанка, която играе с "уайлд кард" в състезанието и е поставена под №8, отстъпи пред поставената под №2 в схемата и 12-а в ранглистата на WTA Доминика Цибулкова с 3:6, 6:7 (6) в първия мач на турнира, който бе от група "Средец". Българката вече има седем загуби от осем мача срещу Цибулкова, която в началото на годината достигна до финала на Australian Open, но в него загуби от китайката На Ли. За Пиронкова това е трето поредно участие в Турнира на шампионките. През 2012 година тя записа победа в груповата фаза срещу китайката Дзе Чжън и достигна до полуфиналите, където отстъпи пред датчанката Каролин Вожняцки, бивша №1 в света. През миналата година Цвети допусна три поражения в груповата фаза.

Цвети Пиронкова загуби от Доминика Цибулкова с 0:2 сета

В първия сет Цибулкова поведе с 2:0, но Пиронкова обърна резултата в своя полза при 3:2. Нещо, повече - 27-годишната пловдивчанка имаше точки за пробив за 4:2, но словачката се пребори за подаването си и изравни за 3:3. Веднага след това Цибулкова проби, след което спечели още два поредни гейма и първият сет приключи.

Втората част започна отлично за Цвети - с пробив на нула. Цибулкова веднага го върна, но след това Пиронкова отново спечели подаването на съперничката си, като при точката за пробив Цвети бе принудена да излезе на мрежата и бе прехвърлена, но се задържа в разиграването, а Цибулкова допусна грешка, изкарвайки топката в аут от воле. Цвети реализира още един пробив за 4:1, но Цибулкова намали изоставането си в резултата на 3:4. Пиронкова все пак поведе с 5:3, а при 5:4 сервираше за спечелването на втория сет. Българката обаче не успя да затвори сета и резултатът бе изравнен, а след това Цибулкова излезе напред при 6:5.

Цвети Пиронкова загуби от Доминика Цибулкова с 0:2 сета В крайна сметка, вторият сет трябваше да бъде решен след тайбрек, в който Пиронкова взе първата точка, но след това Цибулкова поведе с 6:1. Пиронкова не спря да се бори, отрази 5 мачбола и изравни при 6:6, но следващите две точки бяха спечелени от словашката тенисистка и двубоят приключи.

Словачката направи цели 9 двойни грешки и не записа нито един ас, докато Пиронкова регистрира 5 точки директно от начален удар, но това не спря Цибулкова по пътя към победата, която дойде след 1 час и 51 минути игра.