Страхотен Казийски с 25 точки, БГ Тренто с невероятен обрат от 0:2, до 3:2 над Перуджа (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и неговият Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) записаха втора поредна победа в италианската Суперлига. Момчетата на българския наставник Радостин Стойчев сътвориха невероятен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (21;25, 22:25, 25:19, 25:18, 17:15) като гости на вицешампиона Сър Сейфти (Перуджа) в дербито на 2-ия кръг, играно тази вечер в зала "Пала Еванджелисти".
Така трентинци са на 4-то място във временното класиране с 5 точки след 2 победи от 2 мача. На първите 3 места са Модена, Молфета и Равена с по 6 точки. В следващия междинен 3-ти кръг Казийски и компания са домакини именно на Молфета. Срещата е в сряда (29 октомври) от 21,30 часа българско време.
Първият гейм започна по-добре за вицешампионите от Перуджа, които постепенно дръпнаха с 6:4 и 12:9 след силни сервиси на германския национал Кристиян Фром, включително и три аса. Разликата продължи да расте до 17:12 и 19:13 след силни изяви на сръбската звезда на Перуджа Александър Атанасийевич, което накара Радо Стойчев да вземе тайм-аут. Това даде временно ефект и трентинци стопиха изоставането си до 18:22 и 21:24 благодарение на Матей Казийски. Все пак волейболистите на Перуджа взеха гейма с 25:21 след грешка от сервис на Казийски.
Втората част тръгна добре за домакините от Перуджа, които поведоха с 2:0 след атака на Кристиян Фром и грешка при мрежата на Мартин Немец от трентинци. Последва равенство при 4:4 след атака през центъра на Емануеле Бирарели и контра блок-аут на Матей Казийски. Играта продължи точка за точка до 7:7, след което Тренто дръпна с 9:7 след отлична блокада на Себастиан Соле и контра на Филипо Ланца. Последваха успешна атака на сръбския диагонал и национал Александър Атанасийевич и контра на Томас Берета и 9:9. Техническата пауза пък дойде при минимална преднина за момчетата на Радо Стойчев - 12:11 след технична атака на Казийски. Последва блок на Бирарели и 13:11. Двата тима продължиха равностойно до 18:16, след което Перуджа стигнаха до ново равенство при 18:18 след блок-аут на Берета и страхотна блокада на аржентинския разпределител Лучано Де Чеко. "Червените дяволи", както е прякора на Перуджа, излязоха напред в резултата при 20:19 след грешка на Бирарели. Резултатът стана 22:20 след ас на Габриеле Маруоти. Момчетата на Никола Гърбич затвориха гейма в своя полза при 25:22 след поредна успешна атака на Атанасийевич.
В началото на третия гейм Тренто поведе с 2:0 след атака на Филипо Ланца и контра на Матей Казийски, но веднага допуснаха равенство при 2:2 след тяхна грешка и контра през центъра на Томас Берета. Перуджа даже успяха да дръпнат със 7:4 след отлична атака през центъра на Берета последвана от контра и блокада на Симоне Бути. Последваха силни минути на Матей Казийски, Филипо Ланца и Себастиан Соле, след което трентинци изравниха и дори поведоха с 11:10. Въпреки тайм-аута за Никола Гърбич и последвалото невероятно спасяване в защита на Лучано Де Чеко, последва контра на Соле и 12:10. Разликата стана 14:10 след поредни успешни контри, този път на Казийски и Соле. Независимо от усилията на домакините, Тренто запази преднината си до 18:14 и даже я направиха 19:14 след отличен блок на Соле. Резултатът стана 23:15 след блокада на Ланца и атака в аут на Александър Атанасийевич, след Казийски и компания спокойно спечелиха гейма с 25:19 след нова атака на Казийски и намалиха изоставането си на 1:2.
Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което Тренто поведоха със 7:4 след атака и ас на Матей Казийски и страхотна блокада на Емануеле Бирарели. Играта за пореден път продължи точка за точка до 11:8, след което последва контра блок-аут на Казийски и 12:8. Разликата стана 14:9 след ас на словашкия диагонал Мартин Немец. Двата тима продължиха равностойно до 19:14, след което последваха две грешки на домакините от Перуджа и 21:14. В крайна сметка Тренто спечелиха гейма с 25:18 след сервис в аут на Томас Берета и вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм тръгна малко по-добре за Перуджа, които поведоха с 4:2 след силна атака на Александър Атанасийевич и бъркана топка на полския разпределител на Тренто Лукаш Жигадло. Разликата се запази до размяната на полетата, която дойде при 8:6 за домакините след блок-аут на американския посрещач Джоузеф Съндър. Последва ново страхотно отиграване на Съндър - 9:6 и тайм-аут за Радо Стойчев. Постепенно Тренто успя да изравни при 10:10 след атака в аут на Атанасийевич и успешна блокада на Себастиан Соле. Равенството се запази до 12:12, след което трентинци стигнаха до мачбол при 14:12 след ас на Мартин Немец и блокада на резервата Матео Бургщалер. Перуджа спасиха и двата геймбола и изравниха при 14:14 след грешка на Немец и мощна контра на Атанасийевич. В крайна сметка Тренто измъкна тайбрека със 17:15 след атака-пайп на Матей Казийски и аут на Симоне Бути от домакините.
Матей Казийски изигра страхотен мач и бе над всички от Тренто с 25 точки (1 ас, 56% ефективност в атака, 64% позитивно и 44% перфектно посрещане), а Мартин Немец добави още 15 точки (4 блока, 3 аса и 31% ефективност в атака) за победата.
За вицешампионите от Перуджа сръбската звезда Александър Атанасийевич заби 28 точки (47% ефективност в атака), а влезлият като резерва американец Джоузеф Съндър реализира 12 точки (60% ефективност в атака, 50% позитивно и 22% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха.
СЪР СЕЙФТИ (ПЕРУДЖА) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) 2:3 (25:21, 25:22, 19:25, 18:25, 15:17)
ПЕРУДЖА: Лучано Де Чеко 3, Александър Атанасийевич 28, Кристиян Фром 6, Габриеле Маруоти 8, Томас Берета 9, Симоне Бути 8 - Фабио Фанули-либеро (Адриано Паолучи, Горан Вуйевич, Джоузеф Съндър 12)