Григор Димитров започна с трудна, но сладка победа защитата на титлата си в Стокхолм (видео)

Григор Димитров започна с изстрадана победа защитата на първата в кариерата си АТР титла в Стокхолм (Швеция). Най-добрият български тенисист надигра със 7:5, 7:6(4) руснака Теймураз Габашвили и продължава участието си в надпреварата с награден фонд 593 705 евро. Следващият съперник на Димитров, който е поставен под №2 в основната схема и като такъв почиваше в първия кръг, ще е някой измежду Джак Сок (САЩ) и Жереми Шарди (Франция).

Днес 23-годишният хасковлия взе реванш от Габашвили за загубата си в единствения предишен мач помежду им. Двамата се срещнаха през 2011 година на турнира на клей в Хюстън, като тогава първата ни ракета отстъпи с 6:7(4), 3:6.

Успехът осигури на Григор 15 360 евро от наградния фонд и 45 точки за световната ранглиста, в което той заема 10-о място.

Мачът започна с бърз гейм в полза на Григор, който веднага след това реализира и пробив, възползвайки се от няколко непредизвикани грешки на своя съперник. Българинът беше безапелационен в тези минути и поведе с 3:0, преди Габашвили да открие сметката си в двубоя.

Петият гейм се превърна в истинско изпитание за нервите и характера на Димитров. Той изостана с 0:40, но не трепна. Хасковлията спечели следващите пет разигравания и удържа подаването си. Последва нов пробив в полза на Григор и сякаш всичко в сета беше решено, но не така мислеше Габашвили. Руснакът върна единия пробив след двойна грешка на Димитров, а след това намали на 3:5. При втория си опит да затвори първата част на свой сервис Григор отново демонстрира неувереност, като пропусна сетбол, после отрази точка за пробив, но следващата възможност беше реализирана от Габашвили и преднината на Димитров бе стопена само до един гейм. Резултатът стана 5:5 и чак тогава Гришо се върна към добрата си игра от началото. Той сложи край на серията си от 4 поредни загубени гейма и принуди Габашвили отново да сервира за оставане в сета. Този път руснакът не издържа на напрежението и допусна пробив, който реши изхода на първата част.

Втората част стартира равностойно и в първите пет гейма всеки от тенисистите печелеше подаването си. При 3:2 Григор успя да пробие, но старата му слабост се прояви отново и още в следващия гейм той допусна връщане на пробива, при това след като водеше с 30:0. Габашвили изравни за 4:4 и дори можеше да излезе напред в резултата, но след няколко оспорвани разигравания Димитров все пак затвори гейма с красив минаващ удар по правата.

Двамата набързо си размениха по още един гейм, а при 6:5 в своя полза българинът максимално затрудни Габашвили, но той показа здрави нерви и съумя да докара нещата до тайбрек. В него непредизвикана грешка на руснака донесе първия минипробив и ранен аванс за Григор, но нашето момче върна жеста и след форхенд в аут точките станаха 2:2. Димитров се опитваше да е по-предпазлив, докато неговият съперник действаше на границата на риска. При 4:4 българинът завърши красиво разиграване с прецизен бекхенд, а след това удар на Габашвили се спря в мрежата и това означаваше два мачбола за Димитров. Гришо нямаше намерение да си усложнява живота и с перфектен удар от дъното на корта сложи точка на спора.

Четвъртфиналният двубой на българина ще се състои в петък, а утре той и партньорът му Пиер-Юг Ербер излизат Джак Сок и Трет Хюи в четвъртфиналите от турнира на двойки.