Връщат провален шеф в Академик

Връщат провален шеф в Академик

Ръководството на държавното дружество "Академика 2011" е било уволнено късно в сряда, научи "Стандарт" от източници в спортното министерство. Причината е, че "Академика" не се подчини на Евгения Раданова, спази закона и обяви победител в обществената поръчка за ремонт на Зимния дворец в София. Във вторник Раданова държа 7 часа в кабинета си ръководството на дружеството, за да ги принуди да спрат процедурата.

За шеф на "Академика" снощи е бил върнат Борис Тодоров, при когото през 2012 г. дружеството е на загуба. А сега, само за 7 месеца през 2014 г. "Академика" отчита печалба от 300 000 лв.

Няма основания обществената поръчка за ремонта на Зимния дворец да бъде прекратена, заяви в сряда на обяд Марин Маринов, по това време все още председател на Съвета на директорите на "Академика 2011". Държавното дружество стопанисва обекта. Одитът на поръчката, разпореден от спортния министър Евгения Раданова, не дава основания за прекратяване на процедурата, категоричен бе Маринов. Според него "одитът е непълен, неточен, основан на превратно тълкувани факти".

Маринов разкри, че управителният съвет на държавната фирма са били подложени на натиск от Раданова. "Докладът ни беше връчен в кабинета на спортния министър в 12,30 ч. на 19 август. Въпреки че изказахме доводите си срещу него, ни бе представен директно за подпис протокол от Съвета на директорите, с който да бъде взето решение за прекратяване на процедурата за възлагане на обществена поръчка за ремонт на Зимния дворец", разказа Маринов.

И продължи: "Не ни бе дадена никаква възможност да го обсъдим на спокойствие и да се снабдим с необходимата експертиза. Беше ограничена възможността ни да напускаме министерството и по-конкретно кабинета на министъра. Не ни беше позволено да излизаме. Дори до тоалетна се налагаше да отиваме с придружител". В тази ненормална ситуация ръководството на "Академика 2011" е държано седем часа. Протоколът бива разписан, но с обяснението, че решението е единствено на Съвета на директорите.

"Поисках някакъв документ, който да излезе от министерството и с който то да каже ясно - следва ли да има ремонт на Зимния дворец или процедурата се прекратява, съобразно предписанията на един одит, в който не може да бъдем сигурни, че е обективен. Но не го получих. Затова направихме нужната експертиза и второ заседание на Съвета на директорите. Вече имахме информация, че ценовите предложения са отворени. В такава ситуация за нас беше изключително трудно да вземем единственото правилно решение и предвид слабостите в доклада, както и че одиторският екип не е компетентният и независим държавен орган, който да се произнесе, Съветът на директорите реши, че не може да възприеме становището в доклада. В тази насока беше отменено решението, подписано в кабинета на министъра при необичайни условия. Мога да кажа под натиск", разказа Маринов. За законосъобразността на процедурата вече са се произнесли единствените компетентни органи КЗК и ВАС.

"Стандарт"
Маринов обясни, че не цели скандали и конфронтация. "Не искаме Евгения Раданова, човек радетел на зимните спортове, да бъде заблудена. Искаме истината да бъде ясна", заяви Марин Маринов. Според него процедурата е съобразена с българското и европейското законодателство. "Ако някой твърди противното, следва да положи подписа си и ако има компетенции, да се намеси директно в противоположна посока, в смисъл прекратяване на процедурата", каза още той.

Във вторник на първо място бе класирано обединението "София спорт", което дава цена на ремонта 40 744 982. 70 лв., но печели най-много точки за техническите си предложения - 59. А те са най-важни за крайния резултат.

"Едва ли в България има човек, който повече от мен да желае Зимният дворец на спорта да бъде реновиран и да стане модерен и безопасен дом на всички ледени спортове. Основният въпрос обаче е: "На каква цена?", отговори в нарочна позиция до медиите Раданова. Тя твърди, че поръчаният от нея одит е със заключение да се предприемат незабавни действия за прекратяването на обществената поръчка за ремонта.

Вниманието на Евгения Раданова умишлено се насочва към един измислен проблем, при който няма закононарушение, за да не се занимава със случаи във ведомството й, които са наистина за разследване. Като изключително притеснителен анекс към договор за наем, подписан още по времето на Лучано от шефа на Национална спортна база Марио Примджанов, с който "Стандарт" разполага. С него за цели 10 години собствеността на НСБ в Несебър се дава под наем за смешната цена от 4500 лв. анексът буквално поставя под въпрос бъдещето на Национална спортна база, твърдят експертите във ведомството. Според специалисти от министерството не е изключено самият Примджанов да тласка Раданова към "казуса" Зимен дворец с идеята да я превърне в нарушител на закона и така да отклони погледа от собствените си съмнителни действия. В министерството се питат дали Раданова ще уволни Марио Примджанов или тя уволнява само когато се прилага законът и то по съмнителен доклад с неверни данни в него. Защо целесъобразността потъпка законността, това ли е задачата на служебния министър на спорта, питат се в министерството.

Следвай ни:

Още от Зимни спортове

Виж всички