Евгени (вляво) и Огнян гордо развяха българското знаме
Евгени и Огнян са с чужди сърца вече осем години. Според официалната статистика средната продължителност на преживяване след подобна трансплантация е 10,5 г.
Двамата българи се събуждат всеки ден с усмивка. Дните им са преброени, но те имат своя цел. Искат да покажат нещо на здравите хора. Едно просто съгласие за трансплантация при нещастен случай може да спаси чужд живот. Затова всеки спечелен медал е положителен пример.
Българските представители се завърнаха с четири отличия от XV Европейски игри за трансплантирани във Вилнюс (Лит). Огнян Ганчев спечели злато на 100 м гръб и бронз на 50 м гръб. Евгени Георгиев завоюва два сребърни медала - на 50 м бруст и 50 м свободен стил.
"Нашата основна цел е да популяризираме донорството - разказва шампионът Огнян Ганчев. - Искаме да покажем, че хората, които даряват органи, помагат на други да водят пълноценен живот."
Участието в подобни форуми е отлична възможност за обмяна на информация сред трансплантираните
Спортният успех не е единственият резултат от участието в силното състезание.
"Имахме възможност да се срещнем с много хора - добавя Евгени Георгиев, който е председател на алианса на трансплантираните и оперираните "Бъдеще за всички". - Там беше и човекът с най-дълъг живот сред трансплантираните. Той е австриец. Вече 26 години е с второ сърце. Изглежда перфектно. Обменихме мнения за лечение и медикаменти. Имаше представители от почти всички европейски държави."
Победите на хора с трансплантации са страхотна реклама за донорството. Отличен пример е изкачването на връх Монблан преди няколко години от Огнян Ганчев.
"След покоряването и отразяването от медиите се направиха няколко трансплантации - обясни Огнян Ганчев. - Бях се подготвил отлично. Правех лагери на връх Мусала, за да се аклиматизирам. Винаги след подобни постижения си казвам - това е за последно, но вече започнах да мисля за световното първенство за трансплантирани в Аржентина, което е през следващата година."
"България Днес"