Иран изхвърли Русия от финалите на Световната лига след 3:1 над Бразилия

Волейболистите от националния отбор на Иран се класираха за исторически първи път за полуфиналите на Световната лига, като в същото време изхвърлиха от финалния турнир във Флоренция победителя в турнира за 2013 година Русия. "Персите" надиграха настоящия световен шампион Бразилия с 3:1 (25:21, 25:19, 23:25, 28:26) в последен мач от Група "I" на финалите, игран тази вечер пред над 5500 зрители в зала "Нелсън Мандела Форум".

По този начин иранците станаха победители в групата с 4 точки след 1 победа и 1 загуба и на полуфиналите ще срещнат втория от Група "H", който ще стане ясен по-късно тази вечер след последната среща между домакините от Италия и Австралия. "Селесао" пък завърши втори с 3 точки също след 1 победа и 1 загуба и в полуфиналите ще излезе срещу победителя от Група "Н". Русия остана на последното 3-то място с 2 точки с един успех и отпада от надпреварата. Двата полуфинални мача са утре (19 юли) от 18,30 и 21,30 часа българско време.

В типичен стил Бернардо Резенде бе подготвил поредната си театрална постановка в света на волейбола, за да изхвърли тима на Русия. По всичко личи обаче, че сметките му не излязоха съвсем верни.

На пръв поглед изглеждаше, че "Селесао" буквално отсъстваше от полето в първите две части, които Иран спечели безпроблемно. По този начин Русия вече бе извън надпреварата за трофея. Последва коренна промяна на настроението на Златистите и те вдигнаха рязко оборотите, тъй като им бяха необходими само два гейма за една точка от мача днес, за да завършат първи. Така момчетата на Резенде взеха третата част след отлична серия от сервис в края на Бруно Резенде. От сюжета на южноамериканците обаче се различаваше четвъртата част. В нея те поведоха с 8:7, 10:8, 16:14 и 19:16. В крайна сметка обаче Иран изравни при 20:20, а след това и поведе с 22:20. Селесао взе прекъсване и след него изравни за 22:22. Възпитаниците на Слободан Ковач първи стигна до възможност да затворят гейма и мача при 24:23, но не успяха да я използват, след като Леандро Висото хвана чудесен остър диагонал от зона две. Нещата се обърнаха дойде ред на Бразилия да опита да вкара мача в тайбрек, но спорно докосване до блокадата при атака на Иран направи 26:26, вместо 27:25 в полза на Златистите. Бразилците бяха извън кожата си и логично с няколко припряни отигравания изпуснаха мача.

Над всички за иранския тим стана Амир Гафур с 23 точки (1 блок и 56% ефективност в атака) за победата. За бразилците Рикардо Лукарели се отчете със 17 точки.
БРАЗИЛИЯ: Бруно Резенде 1, Едер Карбонера 9, Уолъс Де Соуса 6, Рикардо Лукарели 17, Лукаш Сааткамп 11, Лукаш Едуардо Лох 12 - Марио Жуниор-либеро (Леандро Висото 8, Рафаел Де Оливейра 1, Рафаел Араужо, Дъглас Соуса)
Старши-треньор: Бернардо Резенде
ИРАН: Мир Саейд Маруфлакрани 5, Фархад Гаеми 7, Мохамад Мусави Ераги 8, Адел Голами 6, Амир Гафур 23, Моджтаба Мирзаджанпур 14 - Фархад Зариф-либеро (Мехди Махдави, Армин Ташакори 5, Реза Гара)
Старши-треньор: Слободан Ковач.