Николай Желязков и Александър Попов застават един срещу друг преди дългоочаквания финал между Левски и ЦСКА във волейбола

САЩ останаха непобедени след измъчено 3:2 над Сърбия

Националният волейболен отбор на САЩ продължава да е непобедим в тазгодишното издание на Световната лига. Възпитаниците на селекционера Джон Спероу надделяха у дома над силния отбор на Сърбия и във втората среща между двата тима от 4-ия кръг в Група "В", но този път много трудно и драматично с 3:2 (25:22, 25:12, 26:28, 23:25, 15:13) пред около 3300 зрители в зала "UIC Pavillion" в Чикаго.

Така американците останаха еднолично начело в групата с 16 точки след 6 победи от 6 мача, докато "плавите" продължават да са 2-ри с 11 точки след 4 победи и 2 загуби. Следващия уикенд САЩ са отново домакини, но този път на България, а Сърбия гостуват на олимпийския шампион и настоящ победител в турнира Русия.

Първият гейм на срещата започна равностойно, но постепенно Сърбия поведе с 16:14. Последва обрат и 22:20 за домакините, но "репрезентацията" веднага изравни при 22:22. Все пак янките стигнаха до геймбол при 24:22 след силна атака на Матю Андерсън и блокада на Тейлър Сандър. Въпреки тайм-аута за сръбския наставник Игор Колакович, последва нов блок, този път на Дейвид Лий и 25:22. Втората част тръгна отново равностойно до 6:6, след което благодарение на серия от мощни сервиси на Максуъл Холт, включително и три последователни аса, САЩ дръпна с убедителното 16:9. Американците без проблеми затвориха гейма в своя полза с разгромното 25:12.

Третият гейм стартира по-добре за сърбите, които постепенно поведоха с 18:13. Момчетата на Джон Спероу, обаче, не се предадоха и стопиха разликата до 20:19. Сърбия все пак стигна до геймбол при 24:22 след атака на Александър Атанасийевич, но САЩ съумя да изравни при 24:24 след две успешни атаки на Матю Андерсън. Равенството се запази до 26:26, но "плавите" измъкнаха трудно гейма с 28:26 след бърза атака през центъра на Сречко Лисинац и блокада на Марко Подрасчанин. Четвъртата част се движеше равностойно през цялото време, като двата тима се гониха в резултата. При 23:21 за сръбските волейболисти последва ас на резервата Пол Лотмън, което накара Игор Колакович да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Западните ни съседи спечелиха гейма с минималното 25:23 след атака на Лисинац, с което вкараха мача в тайбрек. Петият решителен гейм се разви по подобен сценарий като четвъртия, но в крайна сметка САЩ го измъкна с 15:13 след атака през центъра на Максуъл Холт, а с това и победата с 3:2.

Мат Андерсън изигра поредния си много силен мач за САЩ и заби 32 точки (3 блока и 56% ефективност в атака), а Тейлър Сандър добави 26 точки (5 блока!!!, 57% ефективност в атака и 77% перфектно посрещане) за успеха. За сърбите Александър Атанасийевич записа 18 точки (45% ефективност в атака), а Марко Подрасчанин завърши с 15 точки (4 блока, 1 ас и 91% ефективност в атака). Неманя Петрич (1 ас и 43% ефективност в атака) и Сречко Лисинац (2 блока и 63% ефективност в атака) реализираха по 14 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.
САЩ: Матю Андерсън 32, Шон Рууни 2, Тейлър Сандър 26, Дейвид Лий 12, Майка Кристенсън, Максуъл Холт 18 - Ерик Шоджи-либеро (Пол Лотмън 7)
Старши-треньор: Джон Спероу
СЪРБИЯ: Неманя Петрич 14, Никола Йовович 1, Милош Никич 11, Александър Атанасийевич 18, Марко Подрасчанин 15, Сречко Лисинац 14 - Невен Майсторович-либеро (Марко Ивович, Алекса Бърджович, Драган Станкович, Урош Ковачевич)
Старши-треньор: Игор Колакович.