Мъка! България с 5-а поредна загуба в Световната лига (ГАЛЕРИЯ + ВИДЕО)

Мъжкият национален отбор на България записа най-лошия си старт в Световната волейболна лига, след като допусна 5-та поредна загуба, но трябва да се отчете и тежката група, в която е. Момчетата на селекционера Камило Плачи паднаха като гости на настоящия победител в турнира Русия с 0:3 (18:25, 22:25, 15:25) в първия мач помежду им от 4-ия кръг в Група "В", игран този следобед пред около 6000 зрители в зала "Енергетик" в Сургут. Това пък бе първа победа за "Сборная" след 4 поредни загуби. Втората среща между двата тима е утре (15 юни) отново от 15,00 часа българско време и ще бъде предавана пряко по TV7.

Срещата започна по-добре за българите, които поведоха с 2:0 след силна контра на капитана Тодор Алексиев и грешка в атака на Денис Бирюков. Постепенно "Сборная" изравни при 5:5 след атака на Дмитрий Мусерский и блокада на Николай Апаликов. Първата техническа пауза пък дойде при 8:6 за руския тим след атака в аут на Виктор Йосифов и успешна контра на Сергей Савин. Последваха нова атака на Алексиев и силна контра от втора линия на Цветан Соколов и 8:8. Българските момчета отново дръпнаха в резултата при 10:9 след атака-пайп на Тодор Скримов, но веднага последва обрат за 12:10 за Русия след грешка при мрежата на Виктор Йосифов, технично отиграване на Бирюков и отлична блокада на Николай Павлов. Въреки тайм-аута за Камило Плачи, резултатът стана 13:10 след блок на Мусерский. До второто техническо прекъсване разликата в полза на руснаците нарасна до 16:12 след две грешки на българите. Последваха две добри атаки на Алексиев и 16:14. Домакините веднага си върнаха преднината при 18:14 сед атака на Павлов и технично пускане на Бирюков и даже я увеличиха на 19:14 след контра на Мусерский. Предимството на Русия нарасна до 22:14 след два силни аса на Бирюков и аут на Алексиев, след което без проблеми взе гейма с 25:18 след сервис в аут на Цецо Соколов.

Втората част тръгна напълно равностойно до 5:5, след което България дръпна със 7:5 след отличен сервис на пълния дебютант Красимир Георгиев и грешка на руското либеро Алексей Вербов последвана от блокада на Тодор Скримов. Техническото прекъсване пък дойде при 8:6 за българите след атака през центъра на Виктор Йосифов. Постепенно "Сборная" изравни при 9:9 след атака-пайп на Денис Бирюков и ас на Николай Павлов. Играта продължи точка за точка до 12:12, след което Русия поведе с 13:12 след грешка в атака на Тодор Алексиев. България обърна за 15:14 в своя полза след атака на Скримов и контра през центъра на Йосифов. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:15 за България след грешка от сервис на Николай Апаликов от домакините. Двата тима продължиха равностойно до 18:17, след което руснаците обърнаха резултата до 19:18 след две грешки на българските волейболисти. Разликата леко нарасна при 21:19 след атака в аут на Скримов, но България стигна до ново равенство при 22:22 след атака на Тодор Алексиев и блокада на Скримов. Все пак Русия измъкна гейма с 25:22 след блок-аут на Павлов, нова грешка в атака на Скримов и блокада на Дмитрий Мусерский.

В началото на третия гейм Русия поведе бързо с 4:0 след силна атака и отлична блокада на Николай Павлов и две технични контри на Денис Бирюков. Въпреки тайм-аута за Камило Плачи, последваха грешка на българите и блокада на Бирюков и 6:0. Това накара италианският наставник на България да пусне в игра втория разпределител и пълен дебютант Георги Сеганов. Първата техническа пауза дойде при 8:1 за "Сборная" след грешка в атака на българския капитан Тодор Алексиев. Последва леко отпускане в руския състав, което пък позволи на българските момчета да намалят разликата до 13:9 след силни изяви на Алексиев и Краси Георгиев. Все пак второто прекъсване дойде при 16:9 за руснаците след силна атака и страхотна блокада на Дмитрий Мусерский. Преднината на Русия нарасна до 19:10 след блокада на Сергей Савин и ас на Денис Бирюков. Резултатът стана 21:11 след елегантно пускане на Бирюков, след което възпитаниците на Андрей Воронков спечелиха гейма с разгромното 25:15 след грешка от сервис на Цецо Соколов, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатен за българския тим бе Цветан Соколов с 12 точки (1 блок, 2 аса и 36% ефективност в атака), а Тодор Скримов добави 10 точки (2 блока и 44% ефективност в атака). За "Сборная" Николай Павлов (3 блока, 1 ас и 39% ефективност в атака) и Денис Бирюков (1 блок, 3 аса и 56% ефективност в атака) реализираха по 13 точки за победата.

РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 (25:18, 25:22, 25:15)

РУСИЯ: Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 4, Денис Бирюков 13, Сергей Савин 8, Дмитрий Мусерский 10, Николай Апаликов 4 - Алексей Вербов-либеро (Сергей Макаров, Денис Земченок 1)
Старши-треньор: Андрей Воронков
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 1, Цветан Соколов 12, Тодор Алексиев 9, Тодор Скримов 10, Виктор Йосифов 5, Красимир Георгиев 3 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Георги Сеганов)
Старши-треньор: Камило Плачи.

Снимки: FIVB.ORG

ГАЛЕРИЯ от мача РУСИЯ - БЪЛГАРИЯ 3:0 - ТУК!!!