Италия с 4-та поредна победа след ново 3:0 над Иран (видео)

Волейболистите от националния отбор на Италия записаха четвърта поредна победа в Световната лига. "Скуадра адзура" се наложи у дома Иран с 3:0 (27:25, 25:18, 25:22) и във втората среща помежду им от 2-ия кръг в Група "А", играна снощи пред около 6000 зрители в зала "Пала Олимпия" във Верона.

Преди началото на срещата селекционерът на Италия Мауро Беруто подари специална фланелка на дългогодишния капитан на тима Кристиан Савани, който в момента не е част от състава. Фланелката беше с надпис "Савани 231", колкото са мачовете на Савани с екипа на "адзурите". Иранците пък малко изненадващо бяха подкрепяне от над 1000 свои фенове.

Първият гейм на срещата започна по-добре за Италия, която бързо поведе в резултата. Последва равностойна игра и от двата тима, след което Иран успя да обърне и да поведе с минималното 18:17 след блокада на Шахрам Махмуди и ас на Адел Голами. Италианците изравниха при 21:21 след силна атака на звездата Иван Зайцев, но Иран отново дръпна с 23:21 след силни сервиси на Милад Ебадипур. Все пак домакините измъкнаха драматично гейма с 27:25.

Втората част тръгна равностойно, но до първото техническо прекъсване Италия успя да дръпне с 8:6. Постепенно разликата набъбна до 14:9. Въпреки предприетите смени от сръбският селекционер на Иран Слободан Ковач, момчетата на Мауро Беруто поддържаха преднината си благодарение на отличната игра на Иржи Ковар и в крайна сметка затвориха спокойно гейма при 25:18 в своя полза.

"Адзурите" се опитаха да контролират играта и в третия гейм, но волейболистите на Иран не се предадоха и продължиха да се борят. Все пак първата техническа пауза дойде при минимална преднина за Италия - 8:7 след ас на Емануеле Бирарели. Постепенно домакините увеличиха преднината след силни изяви на Иван Зайцев и Иржи Ковар и тя достигна 22:18. Италианците без особени проблеми спечелиха гейма с 25:22 след блокада на Ковар, а с това и мача с 3:0.

Най-полезни за италианския тим станаха Иван Зайцев (1 блок, 1 ас и 64% ефективност в атака) и Иржи Ковар (2 блока, 2 аса и 65% ефективност в атака) съответно с 18 и 15 точки. За иранците Шахрам Махмуди отново се отчете с 13 точчки.

Така "адзурите" са начело в класирането с 12 точки след 4 победи от 4 мача, докато Иран е без победа и без спечелена точка на последното 4-то място. Следващия уикенд Италия е отново домакин, но този път на Полша, а иранците гостуват на настоящия световен шампион Бразилия.
ИТАЛИЯ: Иржи Ковар 15, Симоне Пароди 9, Иван Зайцев 18, Драган Травица, Матео Пиано 3, Емануеле Бирарели 7 - Салваторе Росини-либеро (Лука Ветори, Филипо Ланца, Симоне Бути 2)
Старши-треньор: Мауро Беруто
ИРАН: Шахрам Махмуди 13, Мир Саеид Маруфлакрани 1, Фархад Гаеми 6, Сейед Мохамад Мусави Ераги 6, Адел Голами 4, Милад Ебадипур 12 - Абдолреза Ализадех-либеро (Саман Фаези 1, Мехди Махдави 1, Амир Гафур 1, Моджтаба Мирзаджанпур 1)
Старши-треньор: Слободан Ковач.