Сърбия тръгна с измъчено 3:2 над резервите на Русия в Световната лига

Националният волейболен отбор на Сърбия тръгна с измъчена и драматична победа участието си в тазгодишната Световна лига. Воденият от селекционера Игор Колакович тим надделя много трудно у дома над победителя в турнира за 2013 година Русия, която е с повечето си резерви, с 3:2 (25:20, 25:17, 22:25, 19:25, 15:13) в първи мач помежду им от 2-ия кръг в Група "В", игран късно снощи пред 6250 зрители в зала "Чаир" в Ниш. Втората среща между двата тима е тази вечер отново от 21,00 часа българско време в Ниш и ще бъде предавана пряко по NEWS7.

Първият гейм на двубоя започна напълно равностойно и по нищо не можеше да се предскаже крайния му изход. Постепенно сърбите дръпнаха в резултата, като разликата достигна най-много при 20:17 след ас на капитана Драган Станкович. Въпреки тайм-аута за наставника на "Сборная" Андрей Воронков, последва блокада на влезлия като резерва за "плавите" разпределител Алекса Бърджович и 21:17. В крайна сметка Сърбия без проблеми взе първия гейм с 25:20. В началото на втората част Русия дръпна с 3:1, но веднага последва обрат за 4:3 за "репрезентацията" след серия от мощни сервиси на Александър Атанасийевич. Двата тима продължиха равностойно до 9:9, след което Сърбия увеличи преднината си до 12:9. Въпреки направените смени от страна на Воронков, сръбските волейболисти продължиха да увеличават разликата. Видя се, че гостите от Русия нямат отговор на силните сръбски атаки и в крайна сметка домакините затвориха спокойно втория гейм с убедителното 25:17.

В началото на третия гейм Русия успя да поведе с 8:6, но въпреки това сърбите направиха обрат за 11:9 след отлични разигравания на разпределителя си Никола Йовович и страхотни спасявания на либерото Невен Майсторович. "Сборная" направи нов обрат за 16:14 в своя полза. Разликата нарасна до 18:14 след блокада и ас на Дмитрий Ковальов, след което руснаците без особени проблеми спечелиха гейма с 25:22. Четвъртата част започна с битка за всяка топка и от двата отбора и точка за точка до 11:11. След това Русия направи серия от 6 поредни точки, с което на практика реши. Победителите в Лигата го спечелиха с убедителното 25:19 и вкараха срещата в тайбрек. Петият решителен гейм стартира фантастично за Сърбия, която бързо поведе с 3:0. Прекъсването, което поиска Андрей Воронков даде ефект и Русия веднага изравни при 3:3. За пореден път играта продължи точка за точка до 12:11 за "репрезентацията", когато Игор Колакович направи малко изненадваща смяна изваждайки звездата Александър Атанасийевич и пускайки на сервис Душан Петкович. Той, обаче, му се отплати с мощен ас - 13:11, което реши и мача. Сърбия спечели тайбрека с минималното 15:13 и срещата с 3:2.

Най-полезни за сръбския тим станаха Урош Ковачевич (1 блок, 1 ас, 54% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) и Александър Атанасийевич (1 блок, 2 аса и 28% ефективност в атака) съответно с 16 и 15 точки за победата. Големият брат на Ковачевич - Никола, който игра до четвъртия гейм, пък добави 14 точки (2 блока и 41% ефективност в атака) за успеха. За "Сборная" Денис Бирюков (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) и Денис Земченок (1 блок, 2 аса и 34% ефективност в атака) реализираха съответно 20 и 18 точки, но и техните усилия се оказаха недостатъчни за победа.
СЪРБИЯ: Никола Ковачевич 14, Урош Ковачевич 16, Драган Станкович 9, Никола Йовович 4, Александър Атанасийевич 15, Марко Подрасчанин 9 - Невен Майсторович-либеро (Алекса Бърджович 1, Неманя Петрич, Душан Петкович 2, Сречко Лисинац 1, Марко Ивович 6)
Старши-треньор: Игор Колакович
РУСИЯ: Сергей Макаров, Тарас Хтей 4, Денис Бирюков 20, Алексей Остапенко 2, Артьом Волвич 13, Денис Земченок 18 - Валентин Голубьов-либеро (Дмитрий Ковальов 5, Сергей Савин 7, Артьом Смоляр 5, Артьом Ермаков)
Старши-треньор: Андрей Воронков.