Празненствата във Велико Търново за 100-годишнината на Етър започват с демонстративен женски мач срещу полския Медик

България с трудно 3:2 над Австралия в официалната контрола (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на България спечелиха много трудно официалната си контрола срещу Австралия. Момчетата на селекционера Камило Плачи се наложиха над "кенгурата" с 3:2 (25:17, 27:29, 23:25, 25:15, 16:14) в приятелската среща между двата тима, играна тази вечер пред около 600 зрители в зала "Христо Ботев" в столицата.
България - Австралия
Това бе последна проверка за българите преди подновяването на мачовете от Световната лига. Следващия уикенд "лъвовете" са домакин на бронзовия медалист от европейското първенство Сърбия. Срещите са в събота и неделя (7 и 8 юни) от 20,00 часа в зала "Арена Армеец" в София.
Първият гейм на срещата започна напълно равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за България - 8:7. Постепенно разликата нарасна до 11:8 след блок-аут на Тодор Скримов и ас на Красимир Георгиев. Преднинината на българите набъбна до 15:9 след атака в аут на Нейтън Робъртс от гостите и контра на Данаил Милушев. Втората техническа пауза пък дойде при резултат 16:10 след аут на Томас Едгър. Резултатът стана 19:11 след блокада на разпределителя Добромир Димитров и нова грешка на австралийците, което накара аржентинският наставник на "кенгурата" Джон Уриарте да вземе тайм-аут. Въпреки това, последваха контра от втора линия на капитана Тодор Алексиев и ас на Николай Николов и 21:11. В крайна сметка България без проблеми взе гейма с убедителното 25:17 след нова успешна атака на Дани Милушев.
Втората част тръгна също равностойно до първото техническо прекъсване, което дойде при 8:7 за България след атака в аут на Нейтън Робъртс от гостите. Двата тима продължиха с равностойната си игра до 9:9, след което българите леко дръпнаха с 11:9 след технично отиграване на Тодор Скримов и отлична блокада на Добромир Димитров. Постепенно Австралия успя да изравни при 13:13 след грешка на Ники Николов и блок на Робъртс. Втората пауза пък дойде при 16:15 за австралийците след блокада на Ниймая Моут. Играта продължи точка за точка до 17:17, след което българските волейболисти отново поведоха с 19:17 след единична блокада на Ники Николов и силна контра на Дани Милушев. Гостите стигнаха до ново равенство при 21:21 след грешка от сервис на Скримов и аут в атака на капитана Тодор Алексиев. За пореден път двата тима продължиха равностойно до 27:27, но в крайна сметка Австралия измъкна трудно гейма с 29:27 след атака през центъра на Травис Пейсиър и мощна контра на Томас Едгър.
Третият гейм стартира с три последователни грешки на българите и 3:0 за Австралия. Въпреки прекъсването за Камило Плачи, разликата се запази до 8:5 след грешка в атака на Тодор Алексиев. Постепенно България успя да изравни при 10:10 след грешка на Томас Едгър и контра блок-аут на Тодор Скримов. Играта продължи точка за точка до 15:15, след което последва грешка на Ниймая Моут от гостите и 16:15 за българските "лъвове". Последваха грешка от сервис на Алексиев и успешна контра на Едгър и 17:16 за "кенгурата". Разликата в полза на австралийците леко се увеличи при 20:18 след грешка при мрежата на Дани Милушев. Прекъсването, което взе Камило Плачи, даде ефект за момент като българите изравниха при 20:20, след което Австралия си върна преднината при 23:20 след блокада на Травис Пейсиър и ас на Пол Сандърсън. В крайна сметка възпитаниците на Джон Уриарте затвориха гейма в своя полза при 25:23 след нова успешна атака на Едгър.
В началото на четвъртата част България поведе с 6:2 след атака-пайп на Тодор Скримов, контра на Дани Милушев, страхотна блокада на Тодор Алексиев и грешка на австралийците. Разликата се запази до техническата пауза, която дойде при 8:4 за България след силна атака на Алексиев. Последваха два аса на Алексиев и блок на Милушев и 11:4. Независимо от тайм-аута за Джон Уриарте, последва нова директна точка от начален удар на Алексиев и 12:4. Преднината на българския тим стана 16:5 след атака на Скримов, ас на Красимир Георгиев и контра през центъра на Ники Николов. Двата тима продължиха равностойно до 21:10, след което българските волейболисти спокойно спечелиха гейма с 25:15 след контра на Дани Милушев и блокада на Скримов, с което вкараха мача в тайбрек.
Петият решителен гейм също започна равностойно до 5:5, след което Австралия поведе със 8:5 след атака през центъра и блокада на Травис Пейсиър и контра на Томас Едгър. Постепенно България успя да изравни при 10:10 след две грешки на австралийците. Двата тима продължиха да се борят за всяка топка и точка до 14:14, но в крайна сметка момчетата на Камило Плачи се наложиха с 16:14 след атака на Дани Милушев и отлична единична блокада на Ники Николов, а с това и в мача с 3:2.
Най-полезен за българския тим стана Данаил Милушев с 22 точки (2 блока и 49% ефективност в атака), а капитанът Тодор Алексиев добави още 20 точки (1 блок, 4 аса, 56% ефективност в атака, 48% позитивно и 18% перфектно посрещане) за победата. За "кенгурата" над всички бе Томас Едгър с фантастичните 34 точки (3 блока и 54% ефективност в атака), но и неговите усилия не помогнаха за успеха.
БЪЛГАРИЯ - АВСТРАЛИЯ 3:2 (25:17, 27:29, 23:25, 25:15, 16:14)
БЪЛГАРИЯ: Добромир Димитров 6, Данаил Милушев 22, Тодор Скримов 18, Тодор Алексиев 20, Николай Николов 14, Красимир Георгиев 6 - Теодор Салпаров-либеро (Георги Сеганов)
Старши-треньор: Камило Плачи
АВСТРАЛИЯ: Нейтън Робъртс 6, Травис Пейсиър 6, Томас Едгър 34, Харисън Пийкок 1, Адам Уайт 10, Ниймая Моут 5 - Люк Пери-либеро (Пол Сандърсън 4, Григорий Сукочев, Линкълн Алекзандър Уилямс, Самуел Уолкър, Джейкъб Рос Гаймър 3)
Старши-треньор: Джон Уриарте.

Статистика: Мауро Пулео (скаутмен на България)

Снимки: ИЛИЯ СТОИМЕНОВ, SPORTAL.BG