България поведе с 2:0, изпусна 2 мачбола и загуби от САЩ с 2:3 в Световната лига (видео+галерия)

България започна с фалстарт участието си в тазгодишното издание на Световната волейболна лига за мъжев Група В. Възпитаниците на Камило Плачи започна страхотно двубоя срещу САЩ и поведоха с 2:0 гейма, в третата част стигнаха до 2 мачбола, но в крайна сметка допуснаха загуба с 2:3 (25:19, 25:22, 25:27, 19:25, 12:15) пред препълнената до краен предал пред 5900 зрители зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта във Варна.
България - САЩ
България поведе с 3:1 след атака на Тодор Алексиев от зона 4. Николай Николов изведе националите напред с 4:1 с пусната топка през центъра. България поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Българските волейболисти продължиха да играят силно в атака. При 13:7 наставникът на гостите Джон Спероу взе прекъсване за САЩ. Блок на Николай Николов след силен сервис на Виктор Йосифов и 14:8. Второто техническо прекъсване дойде при 16:10 за България, след като Цветан Соколов атакува мощно по правата от зона 4. Страхотно отиграване във втория метър на Тодор Скримов от зона 4 доведе до 18:13. Последва още едно подобно отиграване на Тодор Скримов по острия диагонал. Последва бомбен сервис на Тодор Скримов в Уилям Приди и ас за 20:14. Тейлър Сандър заби ас и САЩ намали до 16:20. Камило Плачи взе прекъсване за България. Виктор Йосифов увеличи аванса да България до 21:16. Страхотен сервис на Георги Братоев помогна на Николай Николов да направи единична блокада за 23:17. Тройна българска блокада спря атака на американците. Капитанът Тодор Алексиев заби последната точка в първата част за 25:19, с атака от зона 6 на втора линия.
Ас на Цветан Соколов доведе до 9:5. Нов бомбен сревис на Цецо Соколов доведе до атака на Тодор Скримов по правата от зона 4 - 10:5. Последна прекъсване за Джон Спероу. Тодор Скримов заби нов ас за 12:6. Перфектна комбинация Георги Братоев - Николай Николов и 14:9. Блокауат на Цветан Соколов доведе до 15:10. Тодор Алексиев завърши остра атака за 16:10 при второто техническо прекъсване.
Американците забиха 4 поредни точки до 14:16. Ас на Николай Николов доведе до 18:15, след като Камило Плачи поиска точно съдийско отсъждане след видео повторение. Ръсел Холмс би начален удар в аут за 19:16. Мощна атака на Цветан Соколов от зона 2 над американския блок и 20:17. Троен американски блок спря атака на Цветан Соколов и 20:21. Тодор Алексиев атакува над двойната блокада по диагонала от зона 4 за 22:20. контраатака на Тодор Алексиев, след бомбен сервис на Георги Братоев 23:20. Уилям Приди направи единичен блок на атака на Тодор Алексиев и САЩ намали до 22:23. Николай Николов пусна топката и изведе България до геймбол при 24:22. Уилям Приди атакува в мрежата и България спечели втората част с 25:22.
САЩ поведе с 2:0 в началото на третия гейм, но България изравни при 2:2 след блокаут на Цветан Соколов. Последва изключителна блокада на Тодор Алексиев срещу атака на Мат Андерсън за 3:2. САЩ поведе с 6:4 след ас на Мат Андерсън. Камило Плачи взе прекъсване за България. Американците поведоха с 8:5 след атака на Тейлър Сандър при първото техническо прекъсване. Цветан Соколов намали до 7:9 с много технична атака. Тодор Скримов атакува успешно от зона 4 по диагонала за 8:9. Мощна атака на Николай Николов през центъра доведе до 12:13. Блестяща атака на Тодор Скримов по правата от зона 4 донесе равенство при 13:13. Цветан Соколов атакува изключително технично покрай тройната американска блокада - 14:13. Джон Спероу взе прекъсване за американците. САЩ поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване след атака на Мат Андерсън. Цветан Соколов изравни при 16:16. Тодор Алексиев изведе България напред с мощна така по диагонала за 18:17. България отново поведе с 19:18 след единичен блок на Виктор Йосифов срещу атака на Мат Андерсън. България поведе с 21:19 и Джон Спероу взе второто си прекъсване в гейма. Тодор Алексиев направи 22:20 с остра атака от зона 2. България поведе с 23:22 след атака в аут на Тейлър Сандър. България стигна до мачбол при 24:23, след като Дейвид Лий докосна мрежата. Американският блок спря атака на Цветан Соколов за 24:24. Виктор Йосифов направи 25:24 след атака през центъра и блокада в пръстите на Дейвид Лий. Дейвид Лий блокира атака на Тодор Алексиев за 25:25. Атака на Цветан Соколов излезе в аут и САЩ стигна до геймбол при 25:26. Ас на Тейлър Сандър даде 3-ата част на САЩ с 27:25.
Четвъртата част започна равностойно. Равенството се запази до 6:6. Страхотна атака на Цветан Соколов доведе до 7:7. САЩ поведе с 8:7 при първото техническо прекъсване. България изравни при 9:9, но американците записаха 3 поредни точки и поведоха с 12:9. Камило Плачи взе прекъсване за България. Тодор Алексиев намали до 12:13 с остра атака по диагонала от зона 4. САЩ дръпна с 3 точки при второто техническо прекъсване 16:13 след атака по правата на Мат Андерсън. При 14:18 Валентин Братоев смени Тодор Скримов. Цветан Соколов намали до 18:22. При 18:23 Камило Плачи взе второто си прекъсване в гейма. Николай Пенчев намали до 19:23. Тейлър Сандър изведе САЩ до геймбол при 24:19. Цветан Соколов атакува в аут и 25:19 за САЩ.

Капитанът Тодор Алексиев остана на резервната скамейка в началото на тайбрека заради контузия, а Николай Пенчев го замени. САЩ поведе с 3:0 в началото на 5-ата част. Камило Плачи взе прекъсване. Тодор Скримов намали до 2:4. Тодор Скримов се пребори до мрежата за една трудна точка за 3:5. Виктор Йосифов заби страхотна блокада за 4:5. При 5:7 Тодор Алексиев се завърна в игра. Грешка на американците доведе до 6:7. САЩ поведе с 8:6 при смяната на игрищата. Цветан Соколов намали до 7:8 след страховита атака. Тодор Скримов атакува от втора линия и 9:10. Цветан Соколов намали до 10:11 с техничен блокаут. САЩ дръпна с 13:10, след като Максуел Холт вероятно игра и с мрежата при атаката си. САЩ стигна до мачбол след пайп на Тейлър Сандър 14:11. Сандър атакува в антената за 12:14. Джон Спероу взе прекъсване. САЩ затвори тайбрека с 15:12 и така спечели мача с 3:2 гейма.
Цветан Соклов заби 25 точки (1 ас, 3 блока), а Тодор Скримов добави 15 точки (2 аса, 1 блок). Капитанът Тодор Алексиев записа 11 точки (2 блока).

За САЩ най-резултатен стана Мат Андерсън с 24 точки (2 аса, 2 блока), а Тейлър Сандър добави още 20 точки (2 аса, 3 блока).
Утре България приема САЩ във втората си среща от Група В на Световната лига, отново в зала "Конгресна" на ДКС във Варна.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 2:3 (25:19, 25:22, 25:27, 19:25, 12:15)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев 1, Цветан Соколов 25, Тодор Алексиев 11, Тодор Скримов 15, Виктор Йосифов 6, Николай Николов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Николай Пенчев, Валентин Братоев 1)