Барса абдикира, титлата е загубена (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона на практика загуби всякакви шансове за титлата след домакинско равенство 2:2 с борещия се за оцеляване Хетафе в среща от 36-ия кръг. Гол в 92-ата минута на Анхел Лафита попари каталунците. Лионел Меси (23) и Алексис Санчес (67) отбеляза за "блаугранас", а Лафита се оказа големият кошмар с попадение и в 37-ата минута. Така преди изиграването си на последните два мача Барселона изостава с три точки от Атлетико Мадрид, който е с двубой по-малко, и има три точки повече от Реал Мадрид, който е с две срещи по-малко.

Барса - Хетафе Херардо Мартино не направи експерименти и заложи на най-доброто, повтаряйки стартовия състав от двубоя с Виляреал. При отсъствието на Жерард Пике до Хавиер Масчерано отново беше Марк Бартра. В "синьо-червеното" нападение беше гласувано доверие на Алексис Санчес, Лионел Меси и Педро Родригес. Козмин Контра разчиташе в атака Анхел Лафита, Самир и Адриан Колунга.

Барса - Хетафе Преди началото на срещата "Камп Ноу" аплодира покойния Тито Виланова след емоционално двуминутно видео. На трибуните, както и на фланелките на "синьо-червените" беше изписано на каталунски език "Тито - винаги вечен".

Барса - Хетафе Мачът започна с обичайните постепенни атаки на "лос кулес". Интересното е, че през първата половина на полувремето нямаше сериозна опасност пред вратаря Жулио Сезар. Адриано Корея стреля без особена заплаха в третата минута, а в деветата прострелното му подаване не намери получател.

Барса - Хетафе В 13-ата Даниел Алвеш и Алексис Санчес направиха хубаво двойно на фланга, но центрирането на бразилеца не беше точно. Пет минути по-късно шут на Меси от дъгата беше блокиран. В ответната атака се стигна до корнер, при който се наложи Хосе Мануел Пинто да действа решаващо. В 22-ата Педро Родригес намери пролука за шут, но топката отново беше спряна преди да стигне до вратаря.

Барса - Хетафе Попадението падна в 23-ата минута. Домакинското нападение получи нужната острота, Алвеш се озова сам на фланга и отлично намери непокрития на дузпата Меси, чието насочване намери горния ъгъл на вратата - 1:0 и гол номер 28 в Примера. Три минути по-късно "Камп Ноу" можеше да види и втори гол,    но Педро не взе правилното решение. Канарското крило получи страхотен пас от Меси, нахлу, финтира, но предпочете да стреля и намери крака на Сезар.

Барса - Хетафе В 29-ата Самир неволно нацели с бутони коляното на Серхио Бускетс. Каталунският халф успя да продължи. В 32-ата Пабло Сарабия стреля опасно от фаул, но кълбото мина малко над гредата. В 37-ата Сарабия хитро копна над стената, Лафита овладя и с мощен диагонален шут изравни резултата. Страничният рефер размаха флагчето за нарушение при сблъсъка на Лафита с Педро. Главният съдия обаче пренебрегна помощника си и посочи центъра - 1:1. В добавеното време на първата част пред Алексис Санчес се откри хубава възможност, но чилиецът предпочете подаване и сбърка.

Барса - Хетафе С началото на второто полувреме каталунците обградиха много сериозно своя съперник. В 48-ата удар с глава след плонж на Андрес Иниеста беше избит от вратаря. Минута по-късно Алексис Санчес свали на дъгата и Меси нанесе бомбен шут, но вратарят успя да избие, а никой не се възползва от отбитата топка. В 53-ата Алексис нацели горната греда, след като засече с рамо центриране на Алвеш, който през целия мач тормозеше доста своите съперници с агресивните си рейдове.

Барса - Хетафе В 57-ата Меси нахлу и намери Педро, но неговият изстрел с фалц беше лесен за вратаря. В 64-ата канарецът центрира отляво, но острото му подаване не беше засечено. Стотина секунди по-късно Тата Мартино предприе офанзивна смяна, вкарвайки Сеск Фабрегас за Хавиер Масчерано и връщайки Бускетс в отбрана. Само минути по-късно номер "4" взе дейно участие при така търсение гол. Каталунският халф центрира отдясно, Педро шутира в тялото на защитник, а отбитата топка се озова в крака на Алексис, чийто отсечен изстрел от десет метра порази мрежата. Това беше 18-и гол за "деветката" в Ла Лига.

Барса - Хетафе В 69-ата Педро овладя на гърди, но мощният изстрел мина над гредата. По-висок от необходимото удар на Фабрегас (70) и пропуск на Алвеш (72) сам на втората греда бяха следващите интересни положения. В 76-ата Барса хвани своя съперник на контраатака, Лео получи извежащ пас, овладя и от трудна позиция насочи над вратаря, но и малко над гредата.

В 80-ата "блаугранас" оцеляха. Хайме Гавилан технично се освободи отляво и намери непокрития Сарабия в наказателното поле. Хубавият и силен удар на юношата на Реал Мадрид обаче беше прикован в ръцете на Пинто. В 87-ата Педро намери хитро Меси в наказателното поле, но аржентинецът не можа да овладее.

Барса - Хетафе В 92-ата минута, при дадени три добавени, студен душ поля феновете на Барса. Хайме Гавилан центрира и Лафита с глава прати кълбото зад голлинията - 2:2 и край на мечтите на каталунците за купа през сезона.