Кралски рецитал! Реал Мадрид унищожи баварската машина (видео+галерия)

Футболна Европа за поредна година ще има нов властелин. Байерн (Мюнхен) беше разгромен с 0:4 от Реал (Мадрид) и отпадна на полуфиналите в Шампионската лига. Баварците няма да имат възможността да станат първият отбор, който успява да защити трофея, а "белите" са само на крачка от спечелването на рекордната десета купа. С два гола на Серхио Рамос и един на Кристиано Роналдо испанският гранд съкруши съперника си още до почивката. Плахите опити на домакините да направят загубата си по-почетна през второто полувреме не доведоха до нищо, а в края Роналдо заби още едно попадение във вратата на Нойер и вече има рекордните 16 гола в рамките на един сезон в Шампионската лига.

По този начин футболистите на Джосеп Гуардиола се простиха с голямата си мечта, а тези на Карло Анчелоти все повече вярват в сбъдването на своята. Успехът е исторически за кралския клуб, който никога не бе побеждавал Байерн в Мюнхен. Карло Анчелоти пък продължава да няма загуба от германския колос.

В същото време Байерн регистрира най-тежката си домакинска загуба в евротурнирите за всички времена и за пореден път в последния месец допусна поне три гола на "Алианц Арена" след равенството 3:3 с Хофенхайм и загубата с 0:3 от Борусия (Дортмунд) в Бундеслигата.

Любопитен е и друг факт - миналата година в полуфиналите срещу Барселона Байерн спечели с 4:0, а сега загуби на същия етап със същия резултат от вечния съперник на каталунците.

На финала Реал ще се изправи срещу победителя от двойката Челси - Атлетико Мадрид, което означава, че феновете ще се насладят или на мадридско дерби, или на сблъсък на Реал с треньора, който беше начело на тима до миналата година - Жозе Моуриньо.

Старши треньорът на баварците Джосеп Гуардиола заложи на тактиката и състава на Юп Хайнкес от миналата година. Капитанът Филип Лаам се върна на десния фланг на защитата, а Рафиня остана на пейката. Данте, Боатенг и Алаба бяха другите трима в защита, пред тях действаха Тони Кроос и Бастиан Швайнщайгер. Ариен Робен и Франк Рибери атакуваха по крилата, а Томас Мюлер помагаше от втора позиция на тарана Марио Манджукич.

В състава на Реал изненади нямаше. На вратата бе Икер Касийяс, а четиримата в отбрана бяха Даниел Карвахал, Серхио Рамос, Пепе и Фабио Коентрао. Анхел Ди Мария, Чаби Алонсо и Лука Модрич започнаха в средата на терена, а пред тях бе ударното трио Кристиано Роналдо, Карим Бензема и Гарет Бейл.

Съдия на сблъсъка беше португалецът Педро Проенса, който ръководи злощастния за Байерн финал срещу Челси през 2012 година, загубен след дузпи на "Алианц Арена".

Преди първия съдийски сигнал с едноминутно мълчание беше почетена паметта на починалите наскоро Тито Виланова и Вуядин Бошков.

Феновете на Байерн бяха подготвили изключително красива хореография, в която централни елементи бяха клубната емблема и купата на европейските шампиони.

Домакините започнаха срещата с мощен натиск и преса в половината на съперника. Баварците се опитваха да действат на висока скорост, но често бъркаха в подаванията. В 9-ата минута Нойер пресече един пас с глава, но прати топката права на крака на Бейл, който обаче прехвърли вратата и пропусна да открие резултата.

Малко по-късно дълго подаване към Бензема почти достигна до французина, но в последния момент Данте изчисти в корнер. След неговото изпълнение Модрич центрира, Серхио Рамос надскочи всички в наказателното поле и направи Нойер безпомощен. Голът изнерви домакините и след подновяването на играта Данте извърши много грубо нарушение срещу Кристиано Роналдо, за който получи жълт картон.

И при 0:1 ситуацията на баварците беше тежка, но много скоро тяхната защита се пропука за втори път и Рамос отново ги наказа. Този път Модрич центрира от фаул, Пепе стигна пръв до топката, а Серхио Рамос я заби във вратата на Нойер за 0:2. Двата гола бяха сладък реванш за испанския национал, който пропусна дузпа срещу Байерн в полуфиналния сблъсък между двата гранда през 2012 година.

Футболистите на Байерн бяха в тотален щок. Чак в 25-ата минута те отправиха удар към Касийяс, но Рибери прати топката в аут. Последва опасна контра на Реал и изстрел на Роналдо, минал на сантиметри от гредата. В тези минути Байерн направи само една хубава атака, но нямаше кой да засече центрирането на Алаба.

Контрите на "белия балет" се превърнаха в истински кошмар за домакините. При поредната от тях Бейл, напредна мощно през центъра, но вместо да стреля, подаде на непокрития Роналдо и португалецът за трети път огорчи Нойер. Това бе гол номер 15 за Кристиано в Шампионската лига този сезон - абсолютен рекорд в историята на турнира.

Въпреки ужасяващо развитие на мача, публиката на "Алианц Арена" не спря да подкрепя футболиситите на Гуардиола, но те бяха като опиянени и сякаш не вярваха какво им се случва. Малко преди края на полувремето Алонсо получи жълт картон за нарушение срещу Швайнщайгер и получи жълт картон, който ще го извади от финала. В 43-ата минута Робен беше изведен в наказатленото поле, но центрирането му беше изчистено.

На почивката Гуардиола показа, че единственото му желание до края на мача е Байерн да не допусне още голове. Той извади централния нападател Манджукич и го смени с дефанзивния халф Хави Мартинес. Реал се прибра в половината си, а баварците обикаляха около наказателното поле на "белите", но трудно стигаха до удари. Чак в 56-ата минута Ариен Робен застраши Касийяс, но топката профуча покрай вратата. След това Рибери проби на скорост и шутира, ала Касийяс внимаваше.

Незабележимият до момента Тони Кроос напомни за себе си с един далечен изстрел, но истинската голова ситуация отново бе пред вратата на Нойер. След кратко разбъркване в наказателното поле Коентрао нанесе удар, но този път Байерн се размина с ново попадение.

В следващите минути на терена не се случваше нищо интересно, защото интригата отдавна не съществуваше. Гуардиола смени Рибери и Мюлер с Клаидо Писаро и Марио Гьотце. Бившият халф на Борусия (Дортмунд) веднага се прояви с технично отиграване в наказателното поле, но ударът му не попадна в целта. В 77-ата минута Кроос стреля силно от границата на наказателното поле, но и той не уцели вратата.

0:3 беше трагичен резултат за Байерн, но Кристиано Роналдо не бе казал последната си дума. С хитро изпълен фаул в последната минута на редовното време той заби още един пирон в ковчега на баварците, за които това е най-тежкото домакинско поражение в евротурнирите в цялата им история.

За тима на Гуардиола остава надеждата да победи Борусия Д във финала за Купата на Германия и да завърши сезона с домашен требъл, а пред Реал стои амбицията за исторически требъл - нещо, което Байерн постигна само преди година.

БАЙЕРН М - РЕАЛ М 0:4 (0:3)