Серина - кралицата на Маями

Защитаващата титлата си Серина Уилямс триумфира за седми път в кариерата си на турнира в Маями с награден фонд 5,4 милиона долара. Поставената под номер 1 в основната схема американка изигра страхотен мач срещу На Ли (Китай) и победи със 7:5, 6:1 след час и 59 минути престой на корта. Успехът на по-малката от сестрите Уилямс е впечатляващ с това, че тя изоставаше с 2:5 в първата част, но все пак успя да я обърне, след което да доминира и във втория сет.

32-годишната Уилямс започна лошо мача и допусна пробив още на старта. Носителката на 17 трофея от "Голямата четворка" пропиля три брейкпойнта в четвъртия гейм, след което отново се пропука за 2:5. Американката видимо изпитваше трудности при подаванията си, а първият й сервис сякаш липсаше. Прикована до стената при 2:5, Серина даде начало на обрата си в сблъсъка с На Ли. Втората в ранглистата китайка спаси две точки за пробив в осмия гейм, но при третата възможност рухна. Постепенно Уилямс започна да диктува случващото се на корта, да контролира дългите разигравания от основната линия. Ли имаше сетбол при 5:4, но Серина го отрази и стигна до нов пробив. В 11-ия гейм миналогодишната шампионка записа сервис гейм на нула, след което при третия си сетбол спечели частта след пет поредно взети гейма - 7:5.

Във втория сет лидерката в световната ранглиста бе безмилостна. Серина осъществи пробив за 3:1 и спечели подаването си на нула в следващия гейм. 32-годишната На Ли спаси цели четири възможности за пробив в шестия гейм, но при петата не издържа и изостана с 1:5. При собствен сервис и още при първия открил се пред нея шанс Серина стигна до успеха в мача с 6:1. Така тя триумфира с 59-ия си трофей в турнир от WTA и заслужи чек за 787 000 долара, с което приходите й от наградни фондове вече надвишават 55 милиона долара.

Световната номер 1 държеше рекорда за най-много титли в Маями, а сега просто го увеличи на седем. Предишното върхово постижение в надпреварата бе дело на Шефи Граф - 5. Уилямс има 14 участия, 9 финала и 7 титли - повече от всяка друга тенисистка. Серина е една от четирите тенисистки в историята, които имат седем или повече купи от един и същи тирнир на Женската тениса асоциация. Другите три са Крис Евърт, Мартина Навратилова и Граф.

Това бе 12-и двубой между Уилямс и китайката и 11-а победа за американката. Тя остави в статистиката 3 аса и 5 двойни грешки. На Ли не направи нито една директна точка от сервис, а двойните й грешки бяха 3.