Фенербахче спечели "Чалъндж къп" след лесно 3:0 над Скримов и Латина

Турският волейболен гранд Фенербахче Грундиг (Истанбул) спечели титлата в третия по сила европейски клубен турнир "Чалъндж къп". Воденият от аржентинския треньор Даниел Кастелани тим надделя категорично у дома над италианския Андреоли (Латина), където играе българският национал Тодор Скримов, 3:0 (25:22, 25:19, 25:17) в среща-реванш на финала, играна този следобед пред около 6500 зрители в зала "Бурхан Фелек" в Истанбул.

Така въпреки драматичната загуба с 2:3 гейма в първия мач като гости преди няколко дни, "фенерите" спечелиха трофея от турнира за първи път в своята история. От друга страна волейболистите на Латина губят втори пореден европейски финал, след като миналата година загубиха на финала за Купата на CEV от друг турски тим - Халкбанк (Анкара).

Домакините от Фенербахче започнаха много силно и бързо поведоха с 4:1 и 8:6. Благодарение на подкрепата на феновете в залата "фенерите" увеличиха преднината си до 16:11 при втората техническата пауза. Турският тим спокойно стигна до геймбол при 24:16, когато последва серия от силни сервиси на Давиде Канделаро от Латина, благодарение на което резултатът стана 24:22. Все пак Фенербахче взе гейма с 25:22 след атака през центъра на Ибрахим Башаран.

В началото на втората част Фенербахче дръпнаха с 6:2, но след това допуснаха стопяване на разликата до 8:7. Двата тима продължиха напълно равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:15. Последваха силни минути за сръбската звезда на домакините Иван Милкович, след което преднината на "фенерите" набъбна до 22:16. В крайна сметка момчетата на аржентинския треньор Даниел Кастелани спокойно затвориха гейма в своя полза при 25:19.

Третият гейм също стартира по-добре за домакините, които поведоха с 8:5. Благодарение на силната игра на Иван Милкович на сервис и в атака и на кубинецът Леонел Маршал на блокада разликата нарасна до 16:8. Въпреки усилията на Тодор Скримов и компания преднината на "фенерите" набъбна до 20:14 след серия от 4 силни сервиса на Милкович. Волейболистите на Фенербахче запазиха преднината си и спечелиха гейма с 25:17 след поредна успешна атака на Милкович, а с това мача с 3:0 и титлата в турнира.

За разлика от първата среща Тодор Скримов не игра на познатото си силно ниво и завърши със скромните за него 7 точки (1 блок, 1 ас, 38% ефективност в атака, 39% позитивно и 13% перфектно посрещане), с колкото се отчете и испанският посрещач Серхио Нода (1 ас, 46% ефективност в атака, 67% позитивно и 33% перфектно посрещане). Най-резултатен за Латина пък стана сръбският диагонал Саша Старович с 16 точки (1 ас и 45% ефективност в атака). За тима на Фенербахче сръбската звезда Иван Милкович заби 19 точки (1 ас и 60% ефективност в атака) и бе определен за най-полезен играч (MVP) на мача, а кубинецът Леонел Маршал добави още 12 точки (4 блока, 44% ефективност в атака, 38% позитивно и 23% перфектно посрещане) за успеха.
ФЕНЕРБАХЧЕ: Ибрахим Башаран 2, Леонел Маршал 12, Арслан Екши 5, Луиш Фелипе Фонтелеш 9, Емин Гьок 4, Иван Милкович 19 - Серкан Кълъч-либеро (Зафер Тендар, Метин Тьой 1, Тургай Доган, Угур Гюнеш)
Старши-треньор: Даниел Кастелани
ЛАТИНА: Давиде Канделаро 4, Даниеле Сотиле 1, ТОДОР СКРИМОВ 7, Пиетер Верхеес 5, Серхио Нода 7, Саша Старович 16 - Салваторе Росини-либеро (Петер Михалович, Адреас Фрагос 2)
Старши-треньор: Дарио Симони.