Страхотен Тодор Скримов с 21 точки и MVP! Латина с невероятен обрат срещу Фенербахче до 3:2

Волейболният национал Тодор Скримов и неговият италиански отбор Андреоли (Латина) спечелиха изключително драматично първия мач от финала на третия по сила европейски клубен турнир "Чалъндж къп". Скримов и съотборниците му сътвориха невероятен обрат вкъщи от 0:2 до крайното 3:2 (30:32, 18:25, 26:24, 25:21, 16:14) срещу турския гранд Фенербахче Грундиг (Истанбул), игран късно снощи пред близо 1500 зрители в зала "Пала Бианкини". Срещата бе изгледана на живо и от националният селекционер на България Камило Плачи.

Реваншът е в събота (29 март) от 16,30 часа българско време в Истанбул. При нов успех възпитаниците на треньора Дарио Симони ще спечелят и титлата в турнира.

Първият гейм на срещата "даде тона" на това, което щеше да се случи до края. Гостите от Фенербахче изоставаха с 3:9, но успяха да изравнят при 12:12. Двата тима продължиха напълно равностойно, а геймът се проточи цели 36 минути до крайното 32:30 за "фенерите" въпреки силните сервиси на Тодор Скримов. Това успокои волейболистите на Фенербахче, водени от аржентинския треньор Даниел Кастелани, и те без особени проблеми взеха втората част с убедителното 25:18.

Въпреки това, домакините от Латина дръпнаха бързо в началото на третия гейм с 4:0, но веднага допуснаха равенство при 4:4. Играта продължи точка за точка до 13:13, след което Фенербахче поведоха с 2-3 точки преднина. Турският тим стигна и до мачбол при 24:22, но Латина не се предаде. Италианците изравниха за 24:24, а след два мощни аса на Скримов Латина измъкна гейма с 26:24 и остана в играта. Окрилени от спечелената трета част домакините поведоха в началото на четвъртия гейм и запазиха преднината си до крайното 25:21, с което вкараха мача в тайбрек.

След равностойното начало на петия решителен гейм, Фенербахче поведе с 8:6. Турският отбор успя да стигне до мачбол при 14:11, но това обаче, се оказа недостатъчно, за да прекърши Латина. Скримов и компания показаха страхотен характер в заключителните моменти на срещата и успяха да стигнат до крайния успех след 16:14 и 3:2.

Тодор Скримов изигра страхотен мач и стана най-резултатен с 21 точки (5 аса!!! и 59% ефективност в атака), а след това бе обявен и за най-полезен играч (MVP) от диктора в залата. Сръбският диагонал на Латина Саша Старович също заби 21 точки (4 блока, 1 ас и 44% ефективност в атака) за победата. За тима на Фенербахче сръбската звезда Иван Милкович заби 26 точки (1 блок и 58% ефективност в атака), а кубинецът Леонел Маршал добави 20 точки (6 блока!!!, 2 аса, 48% ефективност в атака и 31% перфектно посрещане), но и това не бе достатъчно за успеха.
ЛАТИНА: Давиде Канделаро 7, Даниеле Сотиле 2, ТОДОР СКРИМОВ 21, Пиетер Верхеес 14, Серхио Нода 13, Саша Старович 21 - Салваторе Росини-либеро (Петер Михалович, Адреас Фрагос 1)
Старши-треньор: Дарио Симони
ФЕНЕРБАХЧЕ: Ибрахим Башаран 12, Леонел Маршал 20, Арслан Екши 9, Луиш Фелипе Фонтелеш 16, Емин Гьок 9, Иван Милкович 26 - Серкан Кълъч-либеро (Зафер Тендар, Тиаго Алвеш, Угур Гюнеш)
Старши-треньор: Даниел Кастелани.