Нажежени страсти за дискриминация във футбола в СБЖ

Нажежени страсти за дискриминация във футбола в СБЖ

Дискусията за дискриминацията във футбола, организирана в Съюза на българските журналисти от Секцията на спортните журналисти, предизвика бурни дебати с диаметрално противоположни възгледи на участниците. Гости бяха националката Илияна Топалова и Никола Антонов и Даниел Доникян – представители на привържениците на „Славия“.

Славистите вдигнаха градуса още преди старта на разговора като заявиха пред представителите на пресата, че в българското футболно първенство и по трибуните на мачовете няма никакви прояви на дискриминация, а това са само измислици на медиите. Според тях расисткия скандал, разиграл се между играча на „Левски“ Владимир Гаджев и Омар Косоко от ЦСКА, е плод на въображението на журналистите. Двамата играчи имали само физически сблъсък, според тях. „Възпитанието и манталитета не може да се промени. В Англия например за подобна проява ще ги накажат не за 3 мача, а за цяло първенство. Те се сбиха, а журналистите преекспонираха нещата в расова обида“, заяви Антонов.

Все пак те признаха, че има нетърпимост в различни форми от агитките и трябва да се тушират проявите на нетолерантност. Според тях всички проблеми в българския футбол са организационни, защото имало неразрешими проблеми с мениджмънта.

Илияна Топалова сподели, че в последните години от женското първенство са отпаднали 6 отбора. „Националният ни отбор преди 2 месеца игра с Франция като гост. Там имаше 40 хиляди души на стадиона“, каза тя. Тогава коментаторът от Евроспорт Камен Петров разказа как никой от колегите му не искал да коментира този мач.

Оказа се, че най-силната дискриминация в женския футбол в България е финансова. „Обаче на тези, които твърдят, че жените не сме за футбол им скриваме топката – разказа Илияна. – Особено, когато се изправим срещу мъже на малък терен. Те после си тръгват без дори да се извинят.“

Самите футболисти трябва да дават пример за търпимост, толерантност и социално включване на всички различни играчи по пол, раса или сексуалност. „В клубовете не се работи за нормалното поведение на футболистите – казаха славистите. – Играчите не могат да дадат пример на никое дете. В клубовете и в БФС хората, които се занимават с възпитание, т.е. трябва да работят срещу дискриминационните прояви, нямат капацитет и нищо не разбират от това.

От дискусията се разбра, че социален уют в спора не може да се постигне, защото в основата му е противопоставянето и желанието за победа и надмощие. Всичко останало е възпитание. 

Следвай ни:

Carlsberg "Домът на Феновете" е новата секция на Sportal.bg за игри. С регистрацията си Вие ще можете да персонализирате Вашето съдържание и да участвате в нашите игри за страхотни награди.

Регистрирай сe

Още от БГ Футбол

Виж всички