Голово торнадо връхлетя Мадрид: Барса ликува с 4:3 след луд мач с три дузпи и много спорове (видео+галерия)

Шампионът на Испания Барселона надви като гост с 4:3 Реал Мадрид в дуел от 29-ия кръг на Ла Лига, игран пред 85 454 зрители на "Сантиаго Бернабеу". Хеттрик на Лионел Меси (42, 65 - дузпа и 83 - дузпа) и гол на Андрес Иниеста (7) зарадваха "синьо-червените" фенове. За "лос бланкос" се разписаха Карим Бензема (20 и 24) и  Кристиано Роналдо (55 - дузпа). Срещата ще остане в историята с много динамика, три дузпи, до голяма степен спорни, и съмнителния червен картон на Серхио Рамос. Успехът доближи Барса на точка от лидерите Атлетико Мадрид и Реал Мадрид.

Двамата треньори избраха очаквани състави. Неймар започна по дясното крило, за да освободи левия фланг на Андрес Иниеста. Карло Анчелоти не изневери на сработената схема и изпълнители. Срещата започна с минута мълчание в памет на починалия днес бивш министър-председател на Испания Адолфо Суарес.

Реал Мадрид срещу Барса+49Мачът стартира вихрено и динамично. Домакините потърсиха дълбока преса с цел ранно попадение. Това обаче освободи пространство в тяхното поле. В четвъртата минута Меси намери Неймар, който от малък ъгъл намери ръцете на Диего Лопес. В петата Иниеста загуби кълбото и Бензема се озова сам в наказателното поле, но шутира неточно до близката греда. По-малко от минута по-късно Кристиано Роналдо за втори път от началото на двубоя поиска дузпа, но това пак беше подминато от Ундиано Майенко, известен с критерия си за по-твърда игра. Реферът остана безмълвен и след падане на Неймар в наказателното поле (18-а минута) и нищо не предвещаваше дузпите след почивката.

Каталунският тим успя да поведе с първата си наистина добра атака. В седмата минута "блаугранас" разгърнаха прекрасно нападението си, Меси намери непокрития вляво на наказателното поле Иниеста, който с истинска бомба от десет метра не остави шансове на Диего Лопес и след удар в горната греда топката влезе в мрежата - 0:1. В 12-ата Бейл напредна през центъра в търсене на контра, но Бензема шутира слабо в ръцете на Виктор Валдес.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54В 15-ата Лео Меси получи кристален шанс да удвои резултата. Бранителите в бяло "проспаха" пас от центъра, аржентинецът се озова сам срещу вратаря, но стреля покрай далечната греда - непривичен за "десетката" пропуск. В 18-ата Кристиано потърси изненадата от 25 метра, но Валдес беше сигурен.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54Карим Бензема наказа на два пъти каталунския съперник между 20 и 24-ата минути след два пробива отляво. Първо френският стрелец насочи с глава, Валдес докосна топката, но тя влезе в мрежата. След това Карим овладя необезкояван и шутира мощно от седем метра без притеснение - 2:1. Анхел ди Мария сновеше неуморимо по левия фланг, а Даниел Алвеш определено издъхваше в опитите си да спре Ел Фидео. След празненствата за 1:1 Ди Мария получи травма, но бързо се върна в игра и асистира и за втория гол. В 26-ата Бензема можеше да оформи хеттрик след ново центриране отляво, но Пике изби от голлинията.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54Последва по-прибрана игра на "лос меренгес". Те търсеха своя шанс на контраатака. Барселонци чакаха пролуки и намери такава в 42-ата минута. Неймар се озова с топка в наказателното поле, тя стигна до Меси, който от 12 метра намери левия долен ъгъл на Лопес - 2:2. С това попадение Лео вече е най-резултатният футболист в Ел Класико с 19 гола, изпреварвайки Алфредо ди Стефано. В края на полувремето Карвахал центрира отдясно, Бензема пак нанесе много опасен удар с глава, Валдес не мръдна, но имаше късмет и кълбото излезе в аут.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54В 52-ата минута Гарет Бейл нахлу отдясно и изведе Бензема, чийто шут беше избит от Валдес. Имаше засада, която остана незабелязана от съдията. В 54-ата Ундиано Майенко назначи спорна дузпа. Даниел Алвеш препъна Кристиано, но сякаш това стана извън наказателното поле. Португалецът реализира безапелационно с 26-ия си гол в Примера и изведе своите напред.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54В 58-ата нова грешка в защитата на Барса позволи на Бензема да изведе с пета Бейл, който обаче беше спрян от Валдес. В 60-ата Иниеста изстреля снаряд от 20 метра, който мина малко над гредата. В 63-ата Меси измисли прекрасен пас към Неймар, който нахлу и беше дръпнат от Серхио Рамос - дузпа за каталунците. Съдията реши да извади директен червен картон на капитана, с което сякаш сбърка, след като при първата дузпа не показа дори жълт картон. Любопитното е, че ситуацията беше много тънка за засада и съмненията остават. От бялата точка Меси показа хладнокръвие и изравни резултата - 3:3.

"Синьо-червените" се почувстваха принудени да потърсят победата предвид кадровия превес и изоставането в таблицата. Педро Родригес и Алексис Санчес усилиха нападението, като преди това Рафаел Варан беше сменил Бензема. В 74-ата Алвеш нанесе много тежък удар от 20 метра, след който топката се удари в дясната греда на Диего Лопес. Бомбата беше плод на многоходова атака, която беше притиснала съперника в наказателното му поле.

Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54В 83-ата минута Андрес Иниеста показа магия в наказателното поле и беше приклещен от Карвахал и Чаби Алонсо. "Осмицата" падна, след като неговите съперници си помогнаха с ръце. Лео Меси не трепна и реализира хеттрик след удар в горния ляв ъгъл на вратаря Лопес, за да хвърли в екстаз феновете на Барселона. До края на двубоя "лос кулес" успяха да удържат преднината си да запишат десети дубъл в историята си срещу Реал Мадрид.
Феноменално шоу между Реал и Барса за 3:4 на "Бернабеу"+54

Така девет кръга преди края на първенството Атлетико е първи с равни точки с Реал Мадрид, а Барса е точка по-назад. "Белите" имат най-лоши показатели в директните дуели, като записаха цели три поражения и едно равенство. Няма да е чудно титлата да се реши в последния кръг, когато Барселона приема Атлетико.