Най-бързият гол в историята на дербито донесе успех на Арсенал над врага Тотнъм (видео)

Тимът на Арсенал спечели дербито на Северен Лондон срещу Тотнъм с минималното 1;0 и по този начин е на път да сложи край на амбициите на "шпорите" за място в топ 4 до края на сезона. Възпитаниците на Арсен Венгер стигнаха до успеха благодарение на най-бързия гол в историята на съперничеството си с Тотнъм в ерата на Висшата лига. Той бе дело на Томаш Росицки, който се разписа след 72 секунди игра. След това двата отбора си размениха по едно полувреме с доминация пред вратата на съперника, но не стигнаха до повече голове и така Арсенал бе тимът, който ликуваше с трите точки. Това е трета поредна загуба за отбора на Тотнъм, който в рамките на десетина дни загуби две лондонски дербита - срещу Челси (0:4) и днешното, както и от Бенфика (1:3) в Лига Европа.

Томаш Росицки откри резултата още в 70-ата секунда на мача. Чешкият национал препарира Юго Лорис с невероятен удар по диагонала още в първата атака на своя тим в мача. Той комбинира с Оливие Жиру, след като домакините сбъркаха при изнасянето на топката от собствената си половина и с фантастичен удар даде ранен аванс на гостите.

През първата част Арсенал бе отборът, който имаше по-чистите положения за гол и можеше да увеличи аванса си. Алекс Окслейд-Чембърлейн на два пъти излизаше сам срещу Лорис, но не успяваше да го преодолее. Особено фрапантен бе пропускът на английския национал, когато той се озова очи в очи със стража на "шпорите", но в опита си да го прехвърли прати топката на метри встрани от вратата. Няколко контраатаки на гостите извеждаха Лукас Подолски и Оливие Жиру зад защитата на домакините, но те не успяваха да се ориентират добре и да материализират положенията.

Тотнъм също имаше положения чрез нападателя си Емануел Адебайор, който прати топката покрай вратата от чиста позиция. По-късно домакините имаха претенции и за дузпа, след като Дани Роуз падна в наказателното поле след съприкосновение с Бакари Саня.

След почивката домакините тотално овладяха ситуацията на терена и могат само да съжаляват за това, че не стигнаха до изравняване. Само минута след подновяването на играта вратарят на Арсенал Войчех Шчесни изпусна топката пред себе си при остро центриране в наказателното  си поле, но Адебайор и Кристиан Ериксен не успяха да се възползват. Положенията пред вратата на гостите продължиха да се редят, но нападателите на Тим Шърууд не успяваха да се възползват от тях. По този начин "шпорите" трябваше да се примирят с поражението, докато Арсенал записа третия си дубъл над Тотнъм в историята на Висшата лига.

Така след 30-ия кръг Тотнъм вече изостава на седем точки от четвъртото място, но тази разлика по всяка вероятност ще стане още по-голяма, тъй като отборите пред тях имат мачове в аванс в сравнение с "шпорите". Арсенал пък остава твърдо замесен в борбата за титлата, след като е на четири точки от лидера Челси и с мач по-малко от отбора на Жозе Моуриньо.