Мечтан финал в Индиън Уелс - Федерер срещу Джокович

Бившите лидери в световната ранглиста Роджър Федерер и Новак Джокович ще се изправят един срещу друг на финала на турнира от серията "Мастърс" в Индиън Уелс. В първия полуфинал четирикратният шампион в турнира и поставен под №7 в схемата Федерер разби украинеца Александър Долгополов с 6:3, 6:1 само за 61 минути. Световният №2 Джокович обаче трябваше да положи доста повече усилия, докато се справи с американския гигант Джон Иснър. 26-годишният сърбин все пак надделя със 7:5, 6:7 (2), 6:1 след 2 часа и 23 минути игра.

32-годишният Федерер не даде нито един брейкпойнт на съперника си в целия мач и реализира 4 пробива. Първият дойде в осмия гейм на първия сет, при 4:3 в полза на швейцареца. Този пробив се оказа решаващ за спечелването на първия сет, а във втория силите на Долгополов стигнаха само за един гейм. Украинецът елиминира миналогодишния шампион и номер 1 в света в момента Рафаел Надал (Испания) в третия кръг, но в мача с Федерер допусна твърде много грешки и бързо се предаде.

Федерер, който вече си осигури завръщане в Топ 5 на световната ранглиста, ще търси титла №22 от категорията "Мастърс" и първа такава след тази, която спечели в Синсинати през 2012 година. Швейцарецът няма загуба във финал в Индиън Уелс, а още един факт, който би трябвало да му дава увереност преди двубоя за трофея с Джокович е, че победи Ноле съвсем наскоро - на полуфиналите в Дубай. Джокович обаче е спечелил единствения им мач в Индиън Уелс досега - на 1/2-финалите преди три години. Роджър има предимство от 17-15 победи в преките двубои с Новак.

Доста повече бе драмата във втория полуфинал, в който Иснър се опита да повтори изненадващата си победа срещу сърбина отново тук и отново в тази фаза преди две години. Тогава Иснър изненадващо елиминира Джокович и се класира на финала, където загуби от Федерер. Сега Иснър отново оказа сериозна съпротива на сърбина, но победата бе за Ноле.

206-сантиметровият Иснър, който от понеделник се завръща в Топ 10, бе много близо до спечелването на първия сет. Той пропусна три поредни сетбола в десетия гейм, в който Джокович изоставаше с 4:5 и 0:40 при свой сервис. Сърбинът обаче се пребори за подаването си, след което спечели още два поредни гейма, а с това и първата част. Във втория сет Джокович на два пъти сервираше за мача - при 5:4 и 6:5, но и в двата случая бе пробит, при това втория път на нула. В последвалия тайбрек Иснър с безпощадни удари просто не даде шанс на съперника си и поведе с 6:1. После Джокович взе втора точка, но веднага след това ас на Иснър сложи край на сета. Решаващият трети сет обаче започна като по ноти за Джокович, който реализира ранен пробив, за да поведе с 3:1, а след това спечели подаването на Иснър още веднъж и за американеца нямаше връщане назад.