Мърфи детронира шампиона, английски финал на World Open

Ранкинг турнирът по снукър World Open ще има своя нов шампион. След като по-рано днес световният номер 2 Марк Селби си осигури място на финала в Хайкоу, Китай, примера му последва и Шон Мърфи. Световният шампион от 2005 година надделя във втория 1/2-финал срещу защитаващия титлата си Марк Алън с 6:4 фрейма. Това означава, че финалът в неделя ще е изцяло английски.

Заемащият 12-ата позиция в ранглистата Алън започна добре мача и спечели откриващата партия. В следващия фрейм обаче Мърфи изравни. Нещо повече - англичанинът не даде нито точка на съперника си в третата и четвъртата част и след брейкове от 74 и 69 точки поведе с 3:1.

31-годишният Мърфи направи серия от 57 точки в петата партия, но северноирландският му съперник открадна фрейма след брейк от 66 точки за 2:3. Деветият в света Мърфи реализира нов халф-сенчъри брейк от 67 точки за 4:2. След нова размяна на фреймове резултатът стана 5:3 в полза на англичанина. Алън обаче не се предаде. 28-годишният играч от Антрим реализира сенчъри брейк от 100 точки в деветата част и сякаш повярва, че може да стигне до обрат в мача.

Северноирландецът, който бе амбициран да спечели третата си поредна титла от изданието, даде всичко от себе си в десетия фрейм. Той обаче нямаше късмет. При равенство 54:54 черната топка отново бе извадена на масата, но Алън направи "ин-оф" фаул и така на практика подари успеха в ръцете на опонента си. Припомняме, че на 1/4-финалите Мърфи извади късмет и направи флук по черната топка за успеха с 5:4 фрейма срещу Греъм Дот.